Enerji Aktüel

Volvo Singapur’daki İlk İnsansız Otobüsü Test Ediyor

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

İsveçli firma Volvo ve Singapur’daki NTU, kampüsteki 12 metrelik elektrikli otobüsün test edildiğini açıkladılar.

Singapur’daki NanYang Teknoloji Üniversitesi (NTU) tarafından geliştirilen elektrikli otobüs, 85 yolcu kapasitesine sahip ve eşdeğer dizel araçlara göre yüzde seksen daha az enerji tüketiyor.

85 yolcu kapasiteli Volvo 7900 elektrikli otobüsü, NTU araştırmacılarının geliştirdiği yapay zekâ sistemi tarafından kontrol edilen sensörlere ve navigasyona sahip. Bu yapay zekâ sisteminin potansiyel güvenlik tehditlerine karşı güvenlik duvarı ve siber güvenlik önlemleri de bulunuyor.

Otobüste anahtar kontrollerle ve çoklu sensörlerle entegre edilmiş Volvo’nun otonom araştırma platformu var. Bu platformda ışık detektörü, mesafe sensörleri, 3 boyutlu görüntü yakalayabilen 360 derece stereo kameralar ve gerçek zamanlı kinematikleri kullanabilen global navigasyon uydu sistemi bulunuyor. Navigasyon sistemi, klasik bir GPS’e benzese de birçok veri kaynağından yararlanarak lokasyonu 1 santimetreye kadar net hesaplayabiliyor.

Otobüste ayrıca eylemsizlik yönetim birimi bulunuyor. Bu birim, yanal ve açıyla ilgili oranları hesaplayabiliyor. NTU bunun aracın bozuk zemin üzerinde ilerlemesini ve keskin virajları almasını kolaylaştırdığını belirtiyor. Sensörlerden alınan bilgi aracı yönlendiriyor, araca yaklaşan nesneleri tanımlayarak kazaları engelliyor ve aracın hızını ayarlayarak zamanında durmasını sağlıyor.

Elektrikli şarj araçları üreticisi ABB, bu otobüs için özel bir hızlı şarj sistemi geliştirdi. ABB bu sistemin bir pili 3 ila 6 dakika içerisinde şarj edebildiğini belirtiyor.

Ani fren, ani kalkış gibi anlık aksiyonlara karşı duyarlı olan bu otobüs, aynı zamanda, duraklara geldiğinde her zaman durduğu noktada duruyor. Kolay iniş çıkış olması için de otobüs ve durak arasında her zaman düzgün bir mesafe bırakıyor.

Testler ve Demolar

volvo-singapurdaki-ilk-insansiz-otobusu-test-ediyor-2

Araç daha önce trafik ışıkları, otobüs durakları, yaya geçitleri ve değişken hava koşulları gibi Singapur’da şehir içinde görülebilecek tüm şartların oluşturulduğu NTU’nun mükemmeliyet merkezlerinde ön testlerine tabi tutuldu. Halen devam eden bu testler sona erdiğinde ve gerekli onaylar alındığında araç halka açık yollarda kullanıma sunulacak.

Bu Volvo’nun toplu taşımada kullanılan ilk elektrikli otobüsü. Ancak Volvo’nun teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiği ve özellikle otonom konusundaki yeniliklerde öncü olmaya çalıştığı da biliniyor. Volvo grubu daha önce de madencilikte kullanılan otonom araçlar geliştirmişti.

 

 

Kaynaklar:

https://innovation-destination.com/2019/03/27/volvo-to-test-full-size-driverless-bus-in-singapore/

 

https://www.enerjimiz.com/enerji-aktuel/volvo-singapur-daki-ilk-insansiz-otobusu-test-ediyor-87

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler