Enerji İnsanları

İnsanlığa yön veren iki pozitif bilim adamı: Edison ve Nikola Tesla

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Çoğu zaman rakip gibi görünen Edison ve Nikola Tesla, aslında yolları kesiştiği andan itibaren çalışmalarıyla ses getiren iki dehaydı. İkisi de zihinlerini ve kalplerini elektriğe adamış olsa da, temel farklılıkları yok değildi.

Nikola Tesla ve Edison arasındaki hikaye, oldukça eskiye dayanıyor. Bir zamanlar birlikte çalışan iki bilim insanı, kimilerine göre maddi yönden anlaşamadıkları için, kimilerine göre de Nikola Tesla’nın alternatif akım teorisine yönelmek istemesiyle yollarını ayırdı.

Elektriğin mucidi olarak adlandırılmak en çok hangisinin hoşuna gidiyordur bilemiyoruz ama her iki bilim insanının da çalışkanlıklarıyla gelecek yüzyıllara bile damgalarını vurduğu bir gerçek.

  • Edison, her ne kadar bir mucit de olsa takım çalışması yapan bir “işveren” niteliği taşıyordu. Oysa Nikola Tesla hep tek başına düşündü, çalıştı, üretti.
  • Edison’un Nikola Tesla’ya yaptığı iş teklifi, çevredekiler tarafından şaşkınlıkla karşılansa da, çoğu insan o dönem bunun “rakibini yanında tutma stratejisi” olduğunu düşündü.
  • Bunun yanı sıra Nobel’e Nikola Tesla ile aday olan Edison, bu ödüle alternatif akım projesinin daha “basit” bir versiyonuyla katıldı. Nikola Tesla tavrını net bir şekilde ortaya koyarak ödülü kabul etmedi ve nihayetinde Edison da ödülü alamadı.
  • Ne kadar doğrudur bilinmez ancak Nikola Tesla alternatif akımı geliştirdiğinde Edison’un kara propaganda yaptığı da söylenir.
  • Edison’un çalışkanlığıysa bugün bile dillere destan. Kimi zaman günlerce eve gitmeden çalıştığı bilinirken, Nikola Tesla zekasının getirdiği gücü doğru bir şekilde kullanır ve yönlendirirdi.
  • Nikola Tesla ve Edison arasında düşünce yönünden de farklılıklar vardı. Edison devlet desteğiyle projelerini üretirken, Nikola Tesla herkese düşük maliyetli elektriği ulaştırmak için çalıştı.
  • Nikola Tesla görsel hafızasına, Edison düşüncelerini kağıda dökebilme yeteneğine güvenirdi.
  • Bakış açısı olarak Nikola Tesla’nın zeka ve felsefesiyle yaşadığı dönemin çok ötesinde olduğu kesindi. Edison ise çalışkanlığıyla ve üretim yeteneğiyle zamanının en önemli insanlarındandı.
  • Edison ampulü, Nikola Tesla ise alternatif akımı keşfederek dünyaya paha biçilemeyecek miraslar bıraktılar.

 

Kaynaklar:

https://www.fikriyat.com/bilim-teknoloji/2018/09/11/tarihin-ilk-enerji-savasi-Nikola Tesla-mi-edison-mu

https://www.fizikist.com/haksizliga-ugramis-bir-deha-nikola-Nikola Tesla/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler