Enerji İnsanları

Jack Kilby

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Size dünyayı ve özellikle teknolojik ilerlemenin gidişatını değiştiren bir bilim insanından söz etmek istiyoruz. Teknolojinin bugünkü seviyeye gelmesindeki en önemli araçlardan birisi, hiç şüphesiz bilgisayarlar. Peki bilgisayarların işlevlerini etkin bir biçimde yerine getirmelerini sağlayan en önemli teknolojilerden birinin entegre devreler olduğunu biliyor muydunuz?

Entegre Devre Nedir?

Bir bilgisayarın güçlü olabilmesi için çok sayıda devre gerekir. Bu da geçmişte bilgisayar üretiminde zamanı ve maliyeti artıran bir durumdu. Entegre devre, yüzlerce, hatta milyonlarca transistör, direnç ve kapasitör arasında herhangi bir yerde bulunabilen, yarı iletken devrelerdir. Bu küçücük elektronik yapı elemanı, dijital ya da analog teknolojiyi kullanarak hesaplamalar yapabilir, veri toplayabilir.

Dağıtık enerji ile yerinde tüketim fikrinin yaygınlaşması ve enerji sektörünün dinamikleşmesi, entegre devrelerin güç elektroniğinde kullanımını yaygın hale getirdi. Özellikle voltaj artırıcı ve anahtarlama devrelerinde entegre devreler sık sık karşımıza çıkıyor. Bu küçük, düşük maliyetli ve çok işlevsel icadın arkasındaki isim ise Jack Kilby.

Jack Kilby Kimdir?

Artboard 1

Jack Kilby, 1923 yılında bir elektrik mühendisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Dönemin yaygın teknolojisi olan radyo, birçok mucit gibi çocukluğunda onun da ilgisini çekti. Amatör olarak radyoculukla uğraşan Kirby'nin yayını, bir defasında fırtınanın elektrik direğini devirmesi sonucu yarıda kesildi. Neyse ki arkadaşlarından birinin babası da amatör radyoculukla ilgileniyordu ve cihazı açıp tamir ederek çalışır hale getirdi. Bu olayın ardından elektronik cihazlar, Kirby'nin tutkusu haline geldi.

Edison Company, Bell Company, General Electrics ve Texas Instruments gibi güçlü şirketler 20. yüzyıla damgasını vururken, Jack Kilby Illinois Üniversitesi'nden elektornik mühendisi olarak mezun oldu. Texax Instruments'ta mühendis olarak çalışmaya başlayan Kilby, kabloların daha küçük ve karmaşık devreler yapılmasına engel olduğunu burada fark etti. 2 haftalık bir tatil döneminde, şirkette kimsenin olmamasını fırsat bilen Kilby, kablo sorunu üzerinde yeterince düşünme fırsatı buldu. Bu sayede yarı iletken malzemeden ilk entegre devreyi üretmeyi başardı.

Nobel Fizik Ödülü Jack Kilby’in

Jack Kilby, dünyadaki ilk bütünleşik devreyi, yaygın ismiyle çipi üretmişti. Zamanla daha ufak çipler, mikroçipler ortaya çıkacak ve elektronik aletlerin boyutlarında devrimsel bir küçülme yaşanacaktı. Bilim insanı bu buluşuyla 2000 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Kaynakça:

https://www.britannica.com/biography/Jack-Kilby

https://www.allaboutcircuits.com/news/jack-kilby-and-the-world-first-integrated-circuit/

https://komhedos.com/ilk-entegre-devre-ic/

http://scihi.org/jack-kilby-inventor-integrated-circuit/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler