Dağıtık Enerji

Neden Dağıtık Enerji?

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Dağıtık Enerji İhtiyacını Ortaya Çıkaran 4 Neden

İklim değişikliği ve enerji krizi… İnsanlar olarak yaşadığımız dünyaya ve gelecek nesillere saygı duymak adına sorumlu olduğumuz çok şey var. Enerjiye ihtiyacımız olduğu kesin. Ama bunu yenilenebilir ve sürdürülebilir şekilde yapmak da mümkün. Dağıtık enerji üretiminin yeri de bu noktada çok önemli. Peki, neden dağıtık enerjiye ihtiyacımız var?

Çünkü kaynakları çok hızlı tüketiyoruz!

Yaşamak için herkesin enerjiye ihtiyacı var. Ancak bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için doğaya zarar verdiğimiz de kesin. Geri dönüştürülemez kaynaklar çok hızlı şekilde tükeniyor ve bunun için artık yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız var. Ve dağıtık enerji de bu ihtiyacımıza karşılık gelen süper güçlerden biri.

Çünkü çevre kirliliğinin önüne geçmemiz gerekiyor.

Bir yandan ihtiyaçlarımızı karşılamak durumundayız ancak öte yandan bunun daha temiz ve doğayı kirletmeyen bir yöntemi de olmalı. Dağıtık enerji üretimi, karbon salınımını azaltan özelliği sayesinde burada yine bize yardımcı oluyor.

Çünkü sürdürülebilirlik gerekiyor.

Benzin fiyatlarını düşünelim. Üretimi pahalı olduğu için son kullanıcılar pahalı benzin kullanmak durumunda kalıyor. Benzin fiyatları arttıkça artık kullanıcılar daha uygun fiyatlı alternatif aramaya başlıyor. Bunun için de üretimin daha ucuza çözülmesi gerekiyor. Dağıtık üretim, kullandığı yenilebilir kaynaklar ve yerinde üretim gibi avantajlarıyla daha uygun ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.

Çünkü dünya değişiyor.

Kitlelere toplu ve tek elden ulaşmak özellikle sanayi devrimiyle önemli hâle geldi ve günümüze kadar da bu önemini korudu. Ancak artık hemen her sektörde bu yöntem değişiyor. Artık büyük kitlelere tek elden ulaşmak yerine, daha niş kitlelere onlara uygun bir şekilde ulaşmak gerekiyor. Bu da günden güne daha elzem bir hâle geliyor.

Medyayı düşünürsek; eskiden bir TV kanalından milyonlarca kişiye aynı anda ulaşmak çok önemliydi. Ancak artık dijital medya ile daha kompakt kanallar ve hatta kişiler kendi biriktirdikleri daha küçük gruplara ve özel kitlelere konuşuyor. Enerji sektörünü de buna benzetebiliriz. Tek bir kaynaktan milyonlarca kullanıcıya yayılan hizmet şekli artık kendini tüketmeye başladı. Artık yenilenebilir kaynakları yerinde kullanarak kendi özel kitlelerine hizmet sunmak zorunlu hâle gelmeye başladı. Ve bu zorunluluk yakın zamanda hayatımızı da bu yönde değiştirecek…

KAYNAKLAR:

Not: Farklı pek çok içerik okumasından sonra şekillendirildi. Başlıca kaynaklar:

http://www.emo.org.tr/ekler/1d1cd3a02276948_ek.pdf

https://www.powermag.com/category/distributed-generation/

https://akillisebekeler.com/2012/02/14/dagitik-uretim/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler