Enerji İnsanları

Augustin Mouchot ve Solar Enerji

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Augustin Mouchot 1825 yılı Nisan'ında, Paris’e 200 kilometre uzaklıkta olan Semur-en-Auxois kasabasında doğdu. Matematik öğretmeni olarak kendi halinde bir hayat sürmekteydi.

Ancak Mouchot’un hayalleri ve düşünceleri çok daha farklıydı. Avrupa'nın sanayi devrimine güç veren kömür stoklarının bir gün mutlaka biteceğine inanarak, güneşi her gördüğünde serbest enerjinin her yerde olduğunu keşfetti. Sonuçta güneş enerjisi, kömür, odun, petrol ve gaz formlarından kesinlikle daha fazlaydı. Mouchot'a gör gerek duyulan tek şey, bu enerji kaynağını kullanmanın bir yolunu geliştirmekti.

1866 yılında, altı yıllık bir çalışmanın ardından dünyanın ilk parabolik güneş kolektörünü üretti. Güneş ışınlarının, su içeren metal bir boru veya kazan üzerindeki parabolik bir ayna dizisiyle odaklanmasını sağladı. Su kaynatılarak elde edilen buhar, bir buhar motoru sürmek için kullanıldı. Bugün itibariyle bu teknik geliştirildi ancak temelde hala aynı mantıkla çalışmaktadır. Güneş ışınları, verimli ısı transfer sıvıları ile doldurulmuş, daha sonra suyun buhar için ısıtıldığı kazanlardan geçerek elektrik üreten türbinler vasıtasıyla tüplere depolanır. Mouchot'ın büyük atılımı, güneş toplayıcıları ve güneş ışınlarını toplayıcılara konsantre etmek için kullanılan aynalar gibi iki teknoloji kutusunu birleştirdiğinde ortaya çıktı.

Dönemin kralı 3.Napolyon tarafından desteklendi ve basit ama gösterişli buluşunu Cezayir’de geliştirdi. 1878'de Paris'e döndü ve icadı Evrensel Sergide dünyaya açıklandı. 1878'de Paris Dünya Fuarı'ndaki gösteride kalabalık Mouchot'ın güneş motoruna hayran kaldı.   

Sistem, Mouchot'ın iyi boyutta bir buhar motoruna güç vermek için suyu kaynatmaya yetecek kadar yüksek sıcaklıklar üretmesine izin verdi. Kurduğu sistem, güneş ışınlarından başka hiçbir enerji kaynağı kullanmadan, binlerce galon suyu pompalamak ve bir buz makinesi çalıştırmak için yeterli güç üretti.  Mouchot, böylelikle güneşin sıcaklığını kullanarak buz yapmanın bir yolunu bulmuştu. Bu çok etkileyiciydi.

Ancak İngiltere ile yapılan anlaşmalar sonrası kömür taşımacılığının gelişmesi ve maliyetlerin düşmesi üzerine alternatif enerji bulma ihtiyacına gerek olmadığı düşüncesiyle Fransa Devleti tarafından icadı pahalı bulundu ve atıl duruma geldi.

Ticari elektrik üretiminin başlangıcından 15 yıl önce geliştirilen Mouchot'ın cihazı, güç pompalarına, baskı makinelerine ve hatta buz yapma makinelerine yönelik gösterilerde kullanıldı.

Estetik açıdan yenilenebilir enerji çözümlerini hedefleyen ABD merkezli Land Art Generator Initiative'in ifadesiyle Mouchot, zamanının çok ilerisindeydi. Yaşadığı zamana göre çok daha ileri teknolojide, çok daha iyi makineler geliştirdi. 1869 yılında güneş enerjisini geliştirmek isteyen herkes için sanal bir el kitabı olan “Solar Heat ve Endüstriyel Kullanımları”nı yayınladı.

shutterstock_1041928828Solar Enerji Nedir?

Solar enerjisi kısaca güneşten yayılan enerji olarak tanımlanabilir. Daha teknik bir tanımla ise güneşteki hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan enerjisidir. Güneş sisteminden dönüşüm sırasında açığa çıkan 4 milyon ton enerji uzayın boşluğuna yayılmaktadır. İşte güneşten yayılan bu enerji, solar enerji olarak adlandırılır ve hayatın devam etmesini sağlar.

Atmosferden geçerek dünyamıza ulaşan solar enerji miktarı metrekare başına 1000 J değerindedir. Gelişen teknoloji ile bu enerjiyi ısı ve elektrik üretiminde kullanmaktayız.

Kaynaklar:

https://www.thenational.ae/uae/environment/augustin-mouchot-the-solar-pioneer-whose-moment-in-the-sun-came-too-soon-1.585611

https://www.science-story telling.eu/fileadmin/content/projekte/storytelling/biografien/biografien-eng/mouchot-biografie-gb.pdf

https://www.britannica.com/science/solar-energy

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler