Enerji İnsanları

İlham Veren Hayatıyla 20. Yüzyılın En Büyük Mucitlerinden: Thomas Edison

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

118 yıldır gerek evlerimizi gerek sokaklarımızı gerekse iş yerlerimizi aydınlatan ampulün mucidi Thomas Edison’a birçoğumuz aşinayız. Ampulün telifi konusundaki tartışmalarıyla ve asla pes etmemesiyle büyük nam salan Edison’un hayatına daha yakından bakalım:

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847'de Milan, Ohio'da dünyaya geldi

Samuel Edison Jr ve Nancy Elliott Edison’un yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Thomas Edison, gördüğü yetersiz eğitimin ardından 1859 yılında Detroit ve Michigan Huron Limanı’nda çalıştı. Daha sonra da ailesinin taşındığı yeni yerde bir demiryolu üzerinde çalışmaya başladı.

Edison, gördüğü yetersiz eğitime rağmen kendisini geliştirmeye açıktı. Küçük yaşlarda bilime olan merakını açıkça gösteren Edison, fizik ve kimya kitaplarıyla çok erken yaşlarda tanıştı. Gelecekte başarılı bir bilim insanı olmak için attığı ilk ve en büyük adımını da bu kitaplara borçluydu.

Telgrafla İlk Tanışması ve İlk Parasını Kazanması

Edison, İç Savaş sırasında gelişen telgraf teknolojisini öğrendi ve bir telgrafçı olarak ülke çapında seyahat etme şansı yakaladı. İlk parasını, ilk icatlarından biri olan ve aynı anda 4 telgraf çeken teknolojisiyle  kazandı.

Ampulü Buluşu ve Kurduğu İlk ŞirketEdison, 1878'de bilim insanlarının son 50 yıldır uğraştığı bir işe girişerek gaz ışığının yerini alacak güvenli ve ucuz bir elektrik ışığı icat etmeyi kafasına koydu. JP Morgan ve Vanderbilt ailesi gibi tanınmış finans destekçileri sayesinde, ilk şirketi olan Edison Electric Light Company'yi kurdu. Yüzlerce başarısızlık ve binlerce denemeye rağmen asla pes etmedi. Platin filament kullanılan bir ampulle artık ışık ve elektrik sektöründe yeni bir çağ açmıştı. 1881'de Newark'ta bir aydınlatma şirketi kuran Edison artık hem başarılı bir mucit hem de herkesin saygı duyduğu bir iş adamıydı.

Sinemaya Katkıları

Edison’un dünyaya ve geleceğe kattıkları sadece elektrikle ilgili değildi. William KL Dickson ile birlikte çalışan Edison, 1891 yılında patentini aldığı Kinetograph’ın ve bir görüntüleme cihazı olan Kinetoscope'un yapımını da başardı. Yaptığı bu icatlarla Edison, böylece sinema teknolojisinde de çığır açtı.

Otomotiv Sektörünü de Es Geçmedi

1912’de ünlü otomobil üreticisi Henry Ford, Edison'dan ikonik Model T'de çalışacak olan marş için bir batarya tasarlamasını istedi. İş birliği, iki büyük Amerikan girişimcisi arasında bir ilişki başlattı. Her ne kadar proje başarıya ulaşmamış olsa da Edison’un çalışmaları başka ortak icatlara ilham olacaktı.

Yoksul ve eğitimsiz bir demiryolu işçisinin dünyanın en ünlü insanlarından biri haline gelmesi onu ister istemez halk kahramanı haline de getirdi. Edison iş insanlığı, icatları ve Nikola Tesla ile arasında olan “akım rekabetiyle” tarihte çok önemli bir yere sahip.

Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey, Glenmont'taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Arkasında ise nesiller boyu kullanılan birçok icat ve teknoloji bıraktı.

 

Kaynaklar:

https://paratic.com/thomas-edison-kimdir/

https://www.cnnturk.com/ajanda/thomas-edison-kimdir

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler