Enerji İnsanları

Alternatif Akımın Öncüsü Nikola Tesla’nın İcatları

7 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Alternatif Akımın Öncüsü Nikola Tesla’nın İcatları

Modern bilimin ve alternatif akımın en büyük öncüsü Sırp mucit Nikola Tesla’nın bugün kullandığımız teknolojilerde payı bir hayli büyük. 20. yüzyılın ve tarihin en büyük dehası Nikola Tesla’nın icatları nesiller boyu kullanılacak. Peki bu büyük mucitin bizlere kazandırdığı icatlar nelerdi?

  1. Alternatif Akım

Onu en fazla bu akımın öncüsü olarak biliyoruz. Nikola Tesla’nın hayatımıza en fazla katkı sağlayan buluşlarından biri olan alternatif akım, evlerimizde kullandığımız en basit elektriğin kaynağı. Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, ütü gibi birçok elektronik cihaz alternatif akımla çalışıyor. Televizyon gibi elektronik aletler ise alternatif akımı doğru akıma çevirme prensibiyle çalışıyor. Bu da Edison’un savunduğu doğru akımın da ne kadar önemli olduğunun göstergesi diyebiliriz. Alternatif akım sayesinde uzak mesafelere daha az kayıpla ve daha güvenli bir şekilde enerji sağlayabildiğimizi söyleyebiliriz.

  1. Radyo

shutterstock_551672821

Radyonun mucidi çoğunluk tarafından Marconi olarak bilinse de arkasındaki hikaye çok farklı. Nikola Tesla, icat ettiği bobinlerle güçlü radyo sinyalleri alabildiğini de keşfetti. Uzaktan sinyal alma teknolojisi her ne kadar birçok mucit tarafından araştırılsa da henüz bir sonuca varılamıyordu. Nikola Tesla, aslında 1895'in başında, 80 km uzaklıkta bulunan New York'taki West Point'e sinyal göndermek için hazırdı ama aynı yıl laboratuvarında çıkan yangın yüzünden bütün çalışmalarını kaybetti. Bu arada İngiltere'de, Guglielmo Marconi kablosuz telgraf için bir cihaz üzerinde çalışıyordu. Daha sonra Marconi, sinyalleri İngiliz kanalından iletmek üzere bir Tesla osilatörü kullanarak gösteriler düzenledi. Nikola Tesla, 1897'de radyo patenti başvurusunu yaptı ve 1900'de patentini almayı başardı. Ancak 1904'te, ABD Patent Ofisi kararını değiştirdi ve Marconi'ye radyo icadı için bir patent verdi. Bu yüzden Tesla’nın ismi uzun yıllar radyo ile anılmadı.

  1. Flüoresan

shutterstock_1124255354

Nikola Tesla'nın buluşlarından biri de özel olarak yüksek frekanslı güç kaynağı üniteleri ile birlikte çalışmak için tasarlanmış elektrik lambalarıdır. Günlük hayatımızda uzun ince olarak gördüğümüz beyaz ışıklardan bahsediyoruz. Neon tüplü lambaların üretiminde de Nikola Tesla’nın tasarladığı lambaların esas alındığını ekleyelim. Tesla'nın tasarladığı akkor lamba ampulü olarak bilinen üçüncü tip lamba, yüksek verimlilikte ışık üretebiliyordu. Bu lambanın tasarımında değişiklik yapılarak üretilmeye başlandı. Tesla, 1891 yılında Elektrikli Akkor Lamba adı altında patentini almayı başardı.

  1. Tesla Bobini (Tesla Coil)

shutterstock_541902793

Alternatif akımdan sonra Nikola Tesla denince çoğu zaman akla gelen bir diğer buluş da Tesla bobini. 1891’de tasarlanan ve aynı yıl patenti alınan Tesla bobininin temel çalışma prensibi; elektrik gerilimini yükselterek, yüksek frekanslı düşük akıma sahip çıkış elde etmek ve elde edilen elektriği kablosuz olarak aktarmak olarak bilinir. Bu her ne kadar çok tehlikeli gibi görünse de Tesla bu buluşunu denemekten korkmadı. Sonuç olarak, Tesla bobini yüksek miktarda enerji üreterek lambaların kablosuz olarak aydınlatmasını sağladı.

  1. X-Işını

shutterstock_668481619

Tesla'nın yüksek voltajlı, yüksek frekanslı alternatif akımları araştırması, tıp alanında da büyük buluşları beraberinde getirdi. X-ışınlarının üretilmesi ve canlı dokuların fotografik biçimde görüntülenmesinde kullanılması için teknikler geliştirildi. Tesla'nın keşifleri ayrıca Nükleer Manyetik Rezonans Görüntüleme’nin temellerini de attı.

  1. Uzaktan Kumanda

shutterstock_413633872

Henüz kimse hayal dahi edemezken Nikola Tesla, 1898’de ilk uzaktan kumandalı model botunu yapmayı başardı. Bu buluşunu ise radyo sinyallerindeki başarısına borçluydu. Nikola Tesla’nın buluşları ve katkıları bu kadar değil. Radar, elektron mikroskobu ve mikro dalga fırının çalışma sistemlerinin yanı sıra otomobillerdeki ateşleme sisteminin temelleri de Tesla’nın katkı sağladığı buluşlar arasında.

Kaynaklar:

https://www.fizikist.com/nikola-teslanin-en-unlu-buluslari-nelerdir/

https://www.gzt.com/bilim-teknoloji/nikola-teslanin-herkesten-gizlenen-ve-cok-tehlikeli-olan-5-icadi-2590787

https://www.webtekno.com/nikola-tesla-kimdir-hayati-icatlari-h72151.html

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler