En Çok Merak Edilenler

Akıllı Ev Nedir? Akıllı Evlere Neden İhtiyacımız Var?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Akıllı Ev Nedir? Akıllı Evlere Neden İhtiyacımız Var?

Akıllı Ev Nedir?

Hızla gelişen dünyamızda akıllı cihazlar yavaş yavaş yaşantımızın her alanına dâhil oluyor. Bunlardan biri de kuşkusuz hayatımızın büyük bir kısmını içinde geçirdiğimiz evlerimiz.

Akıllı evleri, birçok alanda kullanılan otomasyon sistemlerinin ev teknolojilerinde kişiye özel ihtiyaç ve isteklere göre uygulanması olarak tanımlayabiliriz. İnsanların akıllı ev otomasyonlarına geçmesinin birçok sebebi var. En güçlü sebepler ise konfor ve tasarruf ihtiyacı... Uzaktan bakıldığında büyük bir lüks ve masraf gibi görünse de aslında akıllı ev sistemleri uzun vadede büyük tasarruf sağlıyor.

Akıllı Evlere Neden İhtiyacımız Var?

Hem cebimizin rahatlaması hem de dünyayı bir nebze olsun daha yaşanılabilir kılmak için akıllı evlere ihtiyacımız var. Evlerimizde unutkanlıktan ya da farkında olmamaktan kaynaklanan enerji israfına yol açtığımız birçok konu var. Normal bir evin gereksiz enerji tükettiği başlıca konu başlıklarına bakacak olursak:

-Evin kullanılmayan bölgelerinin ısıtılması

-Gereksiz yere açık bırakılan ya da unutulan ışıklar

-Tost makinesi, klima, çamaşır makinesi gibi işimiz bitince kapatmayı unuttuğumuz cihazlar

Akıllı evlerde bu israflara dur demek mümkün. Bu evlerde ışıkların parlaklıklarını ayarlayabiliyorsunuz. Unutulan cihazların, açık bırakılan ışıkların otomatik olarak kapatılmasını ayarlayabiliyorsunuz. Hatta sıcak suyun doğru ısıda ayarlanmasını bile sağlayabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte akıllı evler daha akla gelmeyen birçok konuda hayatımızı kolaylaştırıyor.

Akıllı evler beraberinde konfor da getiriyor.

Yaşam kalitemizi artırmak için konforlu bir yaşam alanı en başta kendimiz için bir hayli önemli. Bu düşünüldüğünde akıllı ev sistemleri de bir öncelik olarak geliyor. Kuşkusuz akıllı ev sistemlerinin en güzel yanlarından biri de sizin hazırladığınız “senaryo” sistemi.

Bu sistem, önceden otomasyona verdiğiniz komutlarla sizi hem rahata kavuşturabilir hem de zamandan tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Akıllı ev sistemlerinde tüm perdeleri otomatik olarak kapatabilir, ışıkları söndürebilir, televizyonun kapanma süresini bile istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Hatta hareket sensörü ile siz tatildeyken eve yaklaşan hırsızlara karşı da evde olduğunuz izlenimini verebilir, güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Elbette bu izlenimi önemsemeyecek hırsızlar için de akıllı ev otomasyonunuzda alarm sistemi ayrıca mevut.

Kısacası, akıllı evler sağladığı tasarrufla hem cebimize hem de çevremize büyük bir iyilik yaparken getirdiği konforla da hayat kalitemizi yükseltiyor. Bununla birlikte güven veren sistemleriyle biz evde yokken gözümüzün arkada kalmamasını sağlıyor.

 

 

Kaynaklar:

-https://www.howtogeek.com/405693/what-is-a-smarthome/

-https://internetofthingsagenda.techtarget.com/definition/smart-home-or-building

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler