Enerji Aktüel

Hibrit Otomobil Nedir?

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Çevreci bir araç olma özelliği taşıyan hibrit araçlarda iki çeşit motor bulunuyor. Bunlarda biri elektrikli, diğeri ise benzinli motor. Dışarıdan herhangi bir güç faktörüne ihtiyaç duymadan bu iki motorun yüksek verimli çalışması, hibrit teknolojilerin tanımı niteliği taşıyor. 

Hibrit teknolojili araçlarda, içten yanmalı motor bir elektrik motoruyla tanımlanırken, elektrik motoru, içten yanmalı motora seri ya da paralel bağlanabilir. Araçta bulunan hibrit güç dengeleyicisi, yüksek gerilimli akü ve elektrik motoru arasında bir bağlantı oluşturuyor ve araç şebekesini besliyor.

Hibrit Otomobilin Tarihçesi

O zamanlar henüz adına hibrit ya da melez denmese de, gerektiğinde benzinli gerektiğinde ise elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındaki Ferdinand Porsche icat etmiş. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adlı aracını tanıtan Porsche, Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışarak, 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler, bir jeneratör ve elektrik motorları ekleyerek icadını geliştirmiş. Bu haliyle Mixte, benzinli motor stop ettiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam etme olanağı sağlıyordu.

Hibrit otomobillerin yaklaşık 10 yıl içerisinde benzin motorlu arabaların yerini alacağı birçok kişi tarafından tahmin ediliyor. Toyota'nın Toyota Prius modeli, Honda'nın eski adıyla Honda Insight, yeni adıyla Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri, hibrit otomobillere örnek olarak gösterilebilir. Toyota'nın lüks araba segmenti Lexus'un 2005 yılında çıkardığı Lexus RX 400h modeli de melez otomobiller arasında yerini aldı.

 Hibrit Otomobillerin Avantajları

Hibrit arabalar, farklı motor cinslerini bir araya getiriyor ve bu iki motor cinsindeki olumsuzlukları en az seviyeye düşürüp araca performans ve yakıt tüketimi konusunda önemli avantajlar sağlıyor. Hibrit arabaların elektrik motorunun gücü sistemin kendisi tarafından üretiliyor. Bu yüzden şarj edilme gibi bir gereksinimleri söz konusu olmuyor. Hibrit arabalar, sürüş esnasında benzinle çalışan araçların kalkış, yoğun trafik gibi koşullardaki yüksek yakıt tüketiminin önüne geçerek tasarruf sağlıyor.

Hibrit otomobiller, sürücüsüne düşük yakıt tüketimine rağmen yüksek performans başta olmak üzere pek çok avantaj daha sağlıyor. Söz konusu avantajlar arasında öne çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gürültüsüz ve performans kaybına neden olmayan vites geçişi
  • Kendi elektrik enerjisini kendisinin üretmesi
  • Motorda ses ve gürültünün minimum seviyeye inmesi
  • Fosil yakıtla çalışan araçlara göre zararlı gaz salınımı daha düşük.

 

Kaynaklar:

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler