En Çok Merak Edilenler

Rüzgar Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretilir?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Rüzgar enerjisi kullanımı aslında yeni bir teknoloji değil. İlk olarak, M.Ö. 2800’lü yıllarda Orta Doğu’da başladığı biliniyor. M.Ö. 17. yüzyılda Babil Kralı Hammurabi döneminde Mezopotamya’da sulama için kullanılan rüzgar enerjisinin, aynı dönemde Uzak Doğu’da da kullanıldığı düşünülüyor. Yel değirmenlerinin bilinen ilk örnekleriyse İskenderiye yakınlarında kuruldu.

rüzgar_2

Rüzgar, yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eden bir hava akımıdır. Rüzgarın bu kinetik enerjisi ile çeşitli boyuttaki pervanelerin ve türbinlerin döndürülmesi sayesinde direkt dönüştürülmüş güç açığa çıkar.

Rüzgar enerjisi, dış kaynaklara bağımlı olmayan, çevreye zararı bulunmayan, yüksek verim elde edebilme yeteneğine sahip bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi de bir su değirmeni gibi elektrik enerjisi üretebilir.

Rüzgardan Nasıl Elektrik Üretilir?

rüzgar_3

Rüzgardan üretilen elektrik hem yenilenebilirdir hem de tasarruf sağlar. Peki rüzgar enerjisinden nasıl elektrik üretebiliriz? Adım adım açıklayalım:

-Rüzgar enerjisinin üretilmesi için en verimli alan belirlenir. Bu alanın verimliliği, sıklıkla rüzgar alan bir bölge olması ile doğru orantılıdır ve ne kadar sık rüzgar alırsa, o kadar çok enerji etmemizi sağlar.

-Daha sonra bölgeden ne kadar elektrik enerjisi elde edilebileceği hesaplanarak bölgeye yerleştirilecek olan rüzgar türbinlerinin sayısı belirlenir.

-Rüzgar türbinleri, rüzgar sayesinde dönmeye başlar ve pervanelere monte edilen çarklar da pervanenin devir sayısına göre, pervaneden daha yüksek bir devirde dönerler.

-Çarkların dönüşüyle belirli miktar elektrik enerjisi elde edilir.

-Elde edilen elektrik enerjisi, kullanabilmeleri için alıcılara iletilir ya da depolanmak üzere jeneratörlere aktarılır.

Türbinlerden Ne Kadar Enerji Üretilir?

rüzgar_4

Standart büyüklükteki bir rüzgar türbini, bir yılda yaklaşık 600 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Rüzgar türbinlerinin üretebileceği enerji miktarı, türbin pervanesinin yarı çapıyla doğru orantılıdır. Eğer 10 metrelik bir pervane çapında rüzgar türbininiz varsa, 25 kW elektrik enerjisi elde edilir. Fakat 80 metrelik bir pervane çapı olan rüzgar türbinine sahipseniz elde edebileceğiniz enerji miktarı 2500 kW’a kadar çıkacaktır.

 

Kaynaklar:

http://ekolojist.net/ruzgar-enerjisinden-elektrik-uretimi/

https://www.termodinamik.info/ruzgar-enerjisinden-elektrik-uretimi

https://www.enerjiportali.com/ruzgar-enerjisi-nedir/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler