En Çok Merak Edilenler

Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretilir?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Hem maliyeti düşük hem de çevreye saygılı… Çünkü doğal, yenilenebilir ve sürdürülebilir… Rüzgar ve suyla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan Güneş’i, başlarda sadece ısınma amacıyla kullanıyorduk. Ama gelişmiş teknolojiyle artık Güneş’ten elektrik de üretmek mümkün. Peki, Güneş enerjisinden elektrik nasıl üretilir?

Fotovoltaik Sistem

Güneş enerjisinden elektrik üretimi çeşitli yöntemlerle sağlanıyor. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise fotovoltaik sistem. Bu sistem, fotovoltaik panel, inverter, konstrüksiyon, kablolar ve sayaç içeriyor. Yarı iletken maddeler olan fotovoltaik hücreler, güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştürebilme yetisine sahip. Az maliyetle güçlü ve yeterli elektrik üretimi sağlayan fotovoltaik sistemin tasarımı ise bir proje gerektiriyor. Bu sistemden elektrik elde etmek için öncelikle akü grubunun oluşturulması gerekiyor. Regülatör, çevirici ve yardımcı elektronik devrelerle beraber uygulama kuruluyor. Güneş panelinin sayısı da bulunulan alana ve kullanım amacına göre belirlenebiliyor. Yani, ne kadar çok solar panele sahipsek, o kadar fazla enerji elde edebiliyoruz.

Kışın 7 saat, yazın 11 saat güç kaydı!

Güneş yıl içinde her gün yüzünü bize göstermiyor. Ama güneşli günlerde sağlanan enerjinin depolanıp farklı zamanlarda kullanılması mümkün. Bunun için ihtiyacımız olan şey ise aküler. Aküler, elektrik enerjisini depolamamızı sağlayan araçlardır. Güneş’in olmadığı günlerde enerji ihtiyacını karşılamak için kullanabiliriz. Türkiye iklim şartlarını göz önünde bulundurursak, aküler sayesinde kışın 7 saat yazın ise 11 saat olarak güç kaydetmemiz mümkün.

Türkiye Güneş’ten elektrik elde etme konusunda nerede?

ABD, Almanya, Çin, Rusya, Japonya gibi ülkeler, Güneş enerjisini aktif şekilde kullanıyor ve bu konuda çok önemli yatırımlar yapıyor. Üstelik bu örnek ülkelerden Almanya, Türkiye’den daha az güneşli gün sayısına sahip olmasına rağmen ülkemizden 46 kat daha fazla Güneş enerjisi elde ediyor. Böylece aradaki teknoloji ve değerlendirme farkı da belirgin şekilde açığa çıkıyor.

KAYNAKLAR : http://ekolojist.net/gunes-enerjisi-elektrik-uretimi/

http://www.emo.org.tr/ekler/3a921ffad054cb0_ek.pdf

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler