Dağıtık Enerji

Çatı Tipi Güneş Santralleri Yeni Enerji Anlayışında Nasıl Konumlanacak?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Enerji sektörünün aradığı maliyeti düşük, kurulumu zorlamayan, sürdürülebilir bir sistem varsa o da kesinlikle çatı tipi güneş santralleri. Güneş enerjisinin en verimli şekilde yansıdığı bu alan, geçmiş dönemlerde daha çok yazlık beldelerde ısıdan yararlanmak amacıyla kullanılıyordu. Artık büyümeye eğilimi oldukça fazla olan çatı tipi güneş santralleri, yenilenebilir enerji özelinde hak ettiği gibi önemli bir yerde konumlandırılıyor.

Çatıda santral olur mu?

Hem de çok iyi, faydalı ve sağlıklı olur. Çünkü çatı tipi güneş santralleri, üretim tesislerinin kendi elektriklerini üretmesi açısından da büyük önem taşıyor. Bu yolla maliyetleri azaltmak mümkün oluyor. Ayrıca, artık sektörde çözüm odaklı yaklaşımlar geliştiğinden her çatı tipine göre uygulamalar yapılabiliyor.

Bunların yanı sıra artık ülke yönetimleri de hem sürdürülebilirlik hem de ekonomik açıdan avantaj sağlayan çatı tipi güneş santrallerine bir an önce geçmek için şirketleri uyarıyor. Geleceğin yenilenebilir enerji sisteminin sağ kolunun çatı tipi güneş santralleri olacağının sinyali veriliyor.

Çatı tipi güneş santralleri ihtiyaçları karşılayabilir mi?

Çatı tipi güneş santralleri doğru kullanıldığında ısı ve elektrik yönünden ihtiyaçları karşılayabiliyor. Ayrıca ülkemizde teşvik amacıyla çatı tipi güneş santralleri için vergi muafiyeti uygulanıyor. Dolayısıyla aslında değişen sistem, ihtiyaçları karşılayabildiği gibi faydalarını da gözler önüne seriyor. Peki, çatı tipi güneş santrallerinin az bilinen ama çok önemli faydaları neler?

  • Düşük maliyet-yüksek verim çatı tipi güneş santrallerinin çalışma prensibini tamamlayan iki kilit başlık olarak dikkat çekiyor. Aslında enerji sektörünün makro anlamda gelişiminin odağında da bu hedef yatar.
  • Temiz bir enerji kaynağı olduğu için çevreye radyasyon veya zararlı gazlar salınmaz. Bu da aslında sürdürülebilir gelecek felsefesinin temelinde yatan ilkenin uygulanması anlamına gelir.
  • Çatı tipi güneş santrallerinin kurulumu ve bakımı da kolaydır. Bu yönüyle işletmeciye zamandan kazandırır, faaliyete geçiş sürecini hızlandırır.
  • Isı ve elektrik güneşten geldiği için kaynak sınırsızdır.
  • Elektrik içeride üretildiğinden, fatura gibi bir araç da olmayacağından aslında dolaylı yoldan da kazandırır.
  • Bunun yanı sıra artık tüketim fazlasından kalanlar da değerlendirilebiliyor. İhtiyaç fazlası enerji, dağıtım şirketlerine de satılabiliyor.

Kaynaklar:

https://enerjibaba.com/2018/03/31/dagitim-sirketlerine-cati-santralleri-icin-hazir-olun-uyarisi/

https://www.enerjisistemlerimuhendisligi.com/cati-tipi-gunes-enerjisi-santrali.html

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler