Sözlük Enerjisi

Bağlı Cihazlar (Connected Devices)

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Bağlı Cihazlar Nedir?

Bağlı cihazlar, birbirlerine ve başka sistemlere internet aracılığıyla bağlanabilen fiziksel nesnelere verilen isimdir. Bağlı cihazlar dizüstü ve masaüstü bilgisayar gibi geleneksel donanımlardan, akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlara kadar genişleyen bir yelpazeye sahip.

Gittikçe büyümekte olan bu listede ev aletleri, ısıtma ve soğutma sistemleri, taşıtlar, sağlık ve fitness uygulamaları ile çevresel sensörler bulunuyor. Bu araçların içindeki teknoloji; yani işlemci çipleri, yazılımlar ve sensörler, veri toplayıp bunu başka araç ve sistemlerle paylaşabiliyor. Bilgi toplama sistemlerine bağlı cihazlar genel olarak uzaktan kontrol edilebiliyor. İnternet, NFC WI-FI, 3G, 4G ağlarıyla internete ve birbirlerine bağlanabiliyorlar.

Neden Bağlı Cihazlar?

shutterstock_704189425

Düzgün yönetilen bağlı cihazlar;

- Güçlü ve doğru veri kullanımı,

- Daha iyi bir karar alma mekanizması,

-Enerji tüketimi ve diğer masraflarda verimlilik artırılması,

-Eş zamanlı takip ile gelişmiş güvenlik uygulamalarıyla işletmelere yarar sağlar.

Örneğin IoT’un parçası olarak bağlı cihazlar yeni işletme modellerine ve gelir getiren fırsatlara büyük bir potansiyel sunar. Bu cihazlar:

-Otomasyonu kolaylaştırır.

-Zamandan kazanç sağlar.

-Tasarruf sağlar.

-Sağladığı konforla yaşam kalitenizi artırır.

Bağlı Cihazlara Örnek Olarak

shutterstock_1135207934

Büyük konfor sağlayan IoT cihazlarının 2019’daki en popülerlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Google Home Voice Controller: Televizyon, hoparlör, ışık ve zamanlayıcılar gibi birçok cihazı ses kontrolü ile yönlendirir. Ayrıca kendine has müzik dinleme sistemi vardır.
 • Amazon Dash Button: Evdeki eksikleri otomatik olarak hesaplar. Mutfak malzemesinden bakım ürününe kadar her eksiği, hatta evcil hayvan ihtiyaçlarını bile hatırlatır. Bu hizmet kullanıcıya birçok markayla çalışılarak sunuluyor.
 • August Dorbell Cam: Bu sistemle kapının her hareketini Full HD olarak gözleyebilir, kapınızı otomatik olarak açabilirsiniz. Dorbell Cam, hemen aşağıda belirteceğimiz Smart Lock ile birlikte çalışıyor. Ayrıca 24 saat kayıt özelliği bulunuyor.
 • Agust Smart Lock: Standart kapı kilitleriyle uyumlu çalışan bu sistemin, sınırsız miktarda dijital anahtarı mevcut. Bu sayede hem kayıp anahtar sıkıntısı çözülüyor hem de kilitler kişiselleştiriyor. Ayrıca yaklaştığınızda kapıyı otomatik olarak açma özelliğine sahip.
 • Kuri Mobile Robot: Tamamen eğlence amaçlı olan bu sistemin mikrofonu ve hoparlörü bulunuyor. Mimikleri olan bu robot, insana en yakın akıllı cihazlardan biri olurken sizinle etkileşime de girebiliyor.
 • Belkin Wemo Smart Light Switch: Direkt elektrik düğmesinin üzerine tutturulan bu sistem sayesinde, hem duvardan hem mobilden hem de sesinizle ışıkları kontrol edebiliyorsunuz.
 • Footbot Air Qality Monitor: Evde, iş yerinde ve kamuya açık kapalı alanlarda hava kalitesini ölçüyor. Ayrıca nem, sıcaklık ve hava kirliliğini ölçtüğü gibi sonuçlara göre temizleyebiliyor.
 • Nest Smoke Alarm: Tüm yeni nesil yazılımlarla çalışan bu sistem, evde meydana gelen herhangi bir yangın durumunda telefonunuza mesajla uyarı gönderiyor.
 • Nest T3021US Learning Thermostat Easy Temperature Control: Alexa ile birlikte çalışan bu sistem, evin sıcaklığını kontrol ederek sizin rutininize göre evdeki sıcaklığı ayarlayabiliyor. Enerji tasarrufuna da büyük katkı sağlıyor.
 • Bitdefender BOX IoT Security Solution: İnternete bağlı olan tüm cihazlarınızı siber tehditlere karşı koruyor. Aynı zamanda ebeveyn kontrol özelliği de bulunuyor.
 • Ring Dorbell: Telefondan kapıya yanıt vermenizi sağlayan bu sistemde, gece görüşü ve hareket sensörleri bulunuyor. Ayrıca pilleri de şarj edilebilir özellikte.
 • WeMo Insight Smart Plug: Işıkları ve elektrikli aletlerin tamamını uzaktan kontrol edebilen bu sistem, evin enerji üretimi hakkında bilgi toplayarak size istatistikler sunuyor.
 • Logitech Harmony Universal Remote: Evdeki tüm akıllı cihazları tek kaynaktan kontrol edebiliyor, 8 farklı kumandayı bir arada kullanabiliyorsunuz. Bu sistem 5.000 markayla çalışıyor.

 

Kaynaklar:

https://www.softwaretestinghelp.com/iot-devices/

https://www.arm.com/glossary/connected-devices

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler