Enerjinin Geleceği

Güneş Enerjisinin Geleceği

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

En Büyük Doğal Kaynak: Güneş

Güneş, ışınlarını bize 150 milyon kilometre öteden, 1300 W/m2'lik şiddetle gönderir. Ancak daha yeryüzüne ulaşamadan %30'u atmosferden geri yansıtılır, yaklaşık %20'si atmosfere ve bulutlara tutunur ve yeryüzüne yalnızca yarısı ulaşır. Güneşten dünyamıza ulaşan toplam enerji, harcadığımız enerjinin 20 bin katıdır.

Bu tehlikelerin giderek görünür hale gelmesi, bilim insanlarını temiz enerji arayışına yönlendirdi. Güneşin temiz ve çevre dostu enerjisi, bu arayışa bir yanıt olabilir.

Günümüzde Güneş Enerjisi

shutterstock_1056264089Son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde, güneş enerjisinin kullanımı başka boyutlar kazandı. Birkaç yıl öncesine kadar yalnızca binaların çatısında gördüğümüz güneş panelleri, artık büyük araziler üzerinde güneş tarlaları oluşturmak için kullanılıyor. Gün boyu ışık alan bu panellere çarpan güneş ışını, fotovoltaik hücrelerle elektrik enerjisine dönüşüyor ve bataryalarda depolanabiliyor.

Çadırlar, aydınlatmalar, şarj aletleri, medya oynatıcılar, hatta çim biçme makineleri... Artık tüm bunların güneş enerjisiyle çalışan örnekleri mevcut. Bu örneklerin gelecekte ciddi oranda artacağı düşünülüyor.

Elektriksiz Gelecek

shutterstock_1236384691Güneş enerjisi birim üretim maliyetleri azalıp güneş enerjisi yaygınlaştıkça, teknolojide şaşırtıcı değişimler yaşanacağı düşünülüyor. Kullandığımız tüm elektrikli cihazların yerine güneş enerjisiyle çalışan, gündüzleri enerji üretip bunu depolayan, geceleri iste depoladığı enerjiyi tüketen, kendine yetebilen cihazların hayatımıza gireceğini söylemek mümkün.

Örneğin Avustralyalı EVX Ventures şirketi, 100 km'de 0 litre benzin tüketen, güneş enerjili bir otomobil geliştiriyor. Almanya merkezli bir girişim olan Sion ise, her yeri güneş panelleriyle kaplı, bugüne kadar güneş enerjili araçlar içinde en kullanışlı otomobili üretmek için çalışıyor.

Bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, gemilerin, uçakların hatta roketlerin bile güneş enerjisiyle çalıştığı çağları öngörmek hiç de zor değil. Temiz ve çevre dostu olması ise, güneş enerjisinin yerini sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

 

 

Kaynakça

-Kabir,E., Kumar,P., Kumar,S., v. dğr, Solar energy: Potential and future prospects, sf.894-900, s.82, 2018.

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler