Enerjinin Geleceği

Elektrikli Ulaşım ve Küresel Isınma

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Fosil yakıtların kullanımı sonucu açığa çıkan gaz emisyonları atmosferimizde sera etkisi yaratır. Oluşan sera etkisinin sonucunda karada, denizde ve havada görülen sıcaklık artışı küresel ısınma olarak adlandırılır. Küresel ısınma sonucu dünyada artan sıcaklık küresel iklimin değişmesine sebep olur. Çeşitli bölgelerde yaşanan kuraklık, çölleşme ve yağışlardaki dengesizlik küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Kısacası fosil yakıt kullanımı çevremizde olumsuz etkiler yaratır.

Fosil yakıtların en çok kullanıldığı sektörlerden bir tanesi de ulaşım sektörüdür. Dünyada her gün kara trafiğine çıkan fosil yakıt bazlı araç sayısı düşünüldüğünde ulaşım sektörünün küresel ısınmaya etkisini tahmin etmek mümkün olabilir. Ulaşıma çıkan elektrikli araçların oranı arttıkça zararlı gaz emisyonları düşebilir ve küresel iklim değişiklikleri azalabilir.

Elektrikli araçların avantajları nelerdir?

Elektrikli araçların diğer tür araçlara göre faydalarını incelemeden önce çalışma prensibini anlamakta fayda var. Elektrikli araçlar fosil yakıtların aksine elektrik enerjisi ile çalışan bir veya daha fazla motora sahip araçlardır. Elektrikli araçların fosil yakıt bazlı araçlara göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Elektrikli araçların en büyük avantajlarından biri sıfır gaz emisyonu değerine sahip olmalarıdır. Bu sayede elektrikli arabalar çevre kirliliğine sebep olmaz. Bununla birlikte elektrik enerjisi fosil yakıtlara göre çok daha ekonomiktir. Elektrikli araçlar ile ulaşım daha uygun fiyatlıdır.

Elektrikli araçlar ve küresel ısınma

Elektrikli araçların zararlı gaz emisyonuna sebep olmamaları küresel ısınmayı önlemede katkı sağlayabilir. Ulaşımın sadece otomobillerle sınırlı olmadığını, otobüslerin de şehir içi ulaşımında önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkün. Dünya genelinde bulunan elektrikli otobüslerin %99’una ev sahipliği yapan Çin’de günlük 270 bin varil dizel yakıttan tasarruf edildiği belirtiliyor. Elektrikli otobüslerin taşıdığı yolcu sayısı ve boyutları göze önüne alındığında elektrikli otomobillere göre küresel ısınmanın önüne geçmede 30 kat daha etkili olduğu belirtiliyor.

Sonuçlar

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayınladığı verilere göre elektrikli araçlar 2011 yılından itibaren küresel petrol ihtiyacını %3 oranında azalttı. Bununla birlikte 2040 yılına kadar elektrikli araçların dünyadaki petrol ihtiyacını %6,4 azaltacağı tahmin ediliyor.

Elektrikli arabaların ve elektrikli otobüslerin çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı önlemede önemli bir faktör olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple elektrikli ulaşım araçlarının artışı teşvik edilmeli, özellikle toplu taşıma araçlarının elektrikli muadilleri kullanılmaya başlanmalıdır.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2019/03/20/cin-in-elektrikli-otobusleri-kuresel-isinmayla-mucadelede-30-kat-daha-etkili

https://yesilgazete.org/blog/2017/02/02/elektrikli-araclar-ve-gunes-enerjisi-kuresel-petrol-ve-komur-talebini-durdurabilir/

https://thecityfixturkiye.com/surdurulebilir-sehirler-icin-elektrikli-otobuslerin-benimsenmesi-oldukca-kritik/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler