Enerjinin Geleceği

Dünyadaki Akıllı Şehir Örnekleri

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Şehirler gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanıp insanlara daha iyi hizmet sunma konusundaki kararlılıklarını sürdürüyor. Akıllı şehirler, konfor, kolaylık ve tasarruf anlamında şimdiden çok büyük gelirler elde etmiş durumda. Ayrıca akıllı şehirlerde yaşayan insanlar aldıkları hizmetten de son derece memnun. Bununla birlikte başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülke akıllı şehir sistemine geçmek adına sıkı çalışmalar yürütüyor.

Peki dünyadaki hangi kentler akıllı şehir konseptinde?

Avusturya – Viyana

Viyana Akıllı Şehir Vizyonu 2050, Yol Haritası 2020 ve Eylem Planı 2012-2015 gibi projelerle akıllı şehir konusunda tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Viyana’da, akıllı şehirlerle amaçlanan hedeflerin başında karbon salınımını azaltmak ve ulaşımdaki sıkıntıları çözmek geliyor. Belediyeler bu konuda var gücüyle çalışıyor.

Japonya – Tokyo

Teknolojinin merkezi olarak nitelendirilebilen Japonya da bu gelişimin gerisinde kalmayacak kadar modern. Tokyo’da artan nüfusun da etkisiyle oluşan kirli hava, bu projeleri de beraberinde getiriyor. Şehirde kurulan eko-kentteki karbondioksit üretiminin sıfır olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ayrıca şehirde aydınlatma için yüksek verim sağlayan cihazlardan yararlanılıyor ve evlerin ne kadar ısıtılması gerektiği hava durumuna göre belirleniyor.

İspanya – Barcelona

Barcelona tam olarak akıllı şehir sistemine geçmese de güneş enerjisi konusunda büyük yol kat etti. Dünyada ilk olarak solar termik enerji tüketimi talimatnamesini yayımladı. Büyüleyici şehir düzeniyle dikkat çeken Barcelona’nın yeniliklere açık olması, geleneksel tarzın modernlikle başarıyla harmanlanabileceğinin en güzel örneği.

Hollanda – Amsterdam

Dünyanın yenilikçi şehirleri arasında başı çeken Amsterdam, akıllı şehir uygulamasını benimseyen kentler arasında yer alıyor. Amsterdam’da bulunan Arena Stadyumu için tasarlanan sistemlerle birlikte seyircilerin yönlendirilmesi ve şebeke yönetiminin artırılması çalışmaları da yapıldı.

Kanada - Toronto

Kanada’da da akıllı şehir konseptine sıcak bakılıyor. Karbon salınımını azaltmak için çalışmaların yapıldığı şehirde çöp kamyonları doğalgazla çalıştırılıyor.

Danimarka – Kopenhag

Danimarka, şehirlerini farklı bir yönde değiştirmek istiyor. Özellikle sürdürülebilirlik yatırımlarının yoğun olduğu Kopenhag’da, nüfusun çoğu ulaşımda bisikleti tercih etmeye başlarken, kent halkı akıllı sistemlerin dahil olduğu kolaylıklara teşvik ediliyor.

ABD - San Francisco

Silikon Vadisi’nin yer aldığı San Francisco bu konularda yaptığı çalışmalarla akıllı şehir konusunda öncü şehirlerden biri. Özellikle kentin coğrafyası nedeniyle halk kirli havaya maruz kaldığından ötürü, bu teknoloji San Francisco sakinleri için lüksten çok ihtiyaca dönüşmüş. Bunun yanı sıra San Francisco’daki akıllı sokak lambaları sayesinde harcanan elektriğin süre ve miktarı kontrol altına alınıyor. Bu sayede şehrin enerji istihdamında %130’dan fazla artış sağlanmış.

Kaynaklar:

https://www.richardvanhooijdonk.com/en/blog/6-smartest-smart-cities-world/

https://stateofgreen.com/en/partners/state-of-green/news/10-examples-of-smart-city-solutions/

https://www.iotworldtoday.com/2016/05/18/world-s-5-smartest-cities/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler