Enerjinin Geleceği

Akıllı Evlerin Güvenli Olması Neden Bu Kadar Önemli?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Akıllı cihazlar artık hayatımızın her alanında! Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında hızla artış gösteren akıllı evler, insanlar tarafından büyük rağbet görüyor. Tasarruflu banyolar, otomatik açılıp kapanan perdeler, ne zaman açılıp kapanacağına karar verilebilen elektronik cihazlar gibi birçok ev eşyasının kontrolü bizim elimizde. Hal böyle olunca konfor da beraberinde geliyor.

Peki, Akıllı Sistemleri Tehdit Eden Unsurlar Yok Mu?

shutterstock_507670291

Gelişen dünya, pozitif yanlarıyla birlikte elbette negatif yanlarını da beraberinde getiriyor. Günümüzün Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosisteminde siber saldırılar, siber suçluların akıllı ev cihazlarına yönelmesi ile çeşitlilik kazandı. Bu durum akıllı eve sahip milyonlarca insanı ister istemez tehdit ediyor. Bu yüzden bu tür saldırılara karşı alacağımız önlemleri de geliştirmemiz gerekiyor.

Akıllı Ev Cihazları için Risk Oluşturacak Unsurlar Neler?

shutterstock_519438280

Siber güvenlik firması Trend Micro’nun “2017 İlk Yarı Akıllı Ev Ağı Güvenlik Özeti” adıyla yayınladığı bir raporda, akıllı ev cihazları için 3 önemli risk unsuru belirlenmiş. Bu risk unsurlarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. İlk olarak akıllı ev cihazlarının genelde internete “router” olarak bilinen yönlendiriciler üzerinden bağlı olduğunu bilmek gerekiyor. Birçok kullanıcı da router’ın güvenlik korumalarına pek fazla önem vermediği için siber saldırılara maruz kalmış.
  2. Yönlendiriciler genelde web kameraları gibi cihazlarda aynı güvenlik sistemini kullanıyor. Bu yüzden güvenlik sistemlerinin şifreleri çoğunlukla basit oluyor. Kullanıcılar az bir vakit alacak olmasına rağmen şifreyi değiştirmeye üşendiği için maalesef saldırılara davetiye çıkarıyor.
  3. Son olarak yazılımların “güncellenmemesi” konusu var. Siber saldırganların yazılımı güncellenmemiş eski sürüm cihazlara erişebilmesi bir hayli kolay oluyor.

Akıllı Ev Cihazları Güvenliği İçin Neler Yapmalıyız?

shutterstock_551391610

Her tehlikenin bir önlemi de mutlaka olmalı. Eğer teknoloji ve konfor sevdalısı biriyseniz güvenliğinize de dikkat etmeniz bir hayli önemli. Peki, akıllı ev cihazlarının güvenliğini nasıl sağlarız?

  1. Güvenlik adımlarını yerine getirerek şifrelerimizi sağlama almalıyız.
  2. Gelişmekte olan teknolojiyi takip edip cihazlarımızın güncelliğinden emin olmalıyız.
  3. Yönlendiricinin güvenlik korumalarına önem vermeliyiz.
  4. Son olarak akıllı evimiz için bir akıllı ev güvenlik sistemi firmasıyla anlaşmayı unutmamalıyız.

 

Kaynaklar:

https://www.pcmag.com/roundup/341490/the-best-smart-home-security-systems

https://www.engieevde.com/page/akilli-ev-sistemleri-nedir

https://siberbulten.com/makale-analiz/akilli-guvenlik-sistemleri-ve-barindirdigi-riskler/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler