Enerji Aktüel

Sürdürülebilirliğe Dikkat Çekmek için Okyanusta 15 Gün

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Son aylarda Amazon Ormanları başta olmak üzere dünyanın birçok farklı bölgesinden orman yangını haberleri geliyor. Özellikle Amazon Ormanları'ndaki yangın, düşündüğümüzden çok daha ciddi problemlere neden olabilecek nitelikte.

Genç Aktivist Greta Thunberg

Durum böyleyken bile, karşımızda yakıcı bir sorun olarak duran iklim değişikliğini görmezden gelen büyük bir kitle var. 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg, bu ihmalkâr tavra karşı sağduyunun sesi olmaya devam ediyor.

Greta Thunberg, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında rekor sıcaklıkların yaşandığı dönemde okula gitmeyerek greve başlamıştı. Küresel ısınmanın oluşturduğu tehdide karşı politikacıların ilgisiz tavırlarına karşı, sırt çantası ve kendi hazırladığı "İklim İçin Okul Grevi" yazılı dövizle İsveç Parlamentosu'nun önünde eyleme başlayan Thunberg, kısa zamanda çevre aktivizminin sembol isimlerinden biri haline geldi.

Polonya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na damga vuran genç aktivist, iklim olaylarına dikkat çekmek için eylemlerine devam ediyor. Son günlerde dünya basınında adından oldukça sık söz ettirmeyi başaran Thunberg, Eylül ayında New York'ta gerçekleşen BM İklim Eylem Zirvesi'ne katılmıştı. Aralık ayında Santiago'da gerçekleşecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı'na katılacak. Uçakla yolculuk etmenin karbon emisyonuna yol açacağını düşünen genç aktivist, bunun yerine çevre dostu bir yolculuk tercih edecek.

Artboard 1 copy

Sürdürebilirlik Kavramına Dikkat Çekme

Thunberg, Malizia II adında, banyosu ve tuvaleti bulunmayan ve enerjisini güneş ve dalgalardan sağlayan 18 metre uzunluğunda bir yatla yolculuk edecek.

Sürdürülebilirlik, çevreyle uyumlu yenilenebilir teknolojiler kullanarak insanlığın doğaya verdiği zararı azaltmak olarak tanımlanabilir. Bu anlamda 16 yaşındaki gencin girişimi, sürdürülebilir çevre adına önemli bir eylem.

Konferans öncesi genç aktivis, Kanada ve Meksika'da gençler tarafından düzenlenen eylemlere katılacak.

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/environment/2019/aug/14/greta-thunberg-sets-sail-plymouth-climate-us-trump

https://www.dw.com/tr/greta-thunberg-atlantik-yolculu%C4%9Funu-tamamlad%C4%B1/a-50204026

https://www.iklimhaber.org/greta-thunberg-politikacilara-asil-gorevini-hatirlatan-genc-aktivist/

https://tr.euronews.com/2019/08/13/greta-thunberg-abd-deki-iklim-zirvesine-tuvaleti-ve-dusu-olmayan-yatla-gidiyor

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler