Enerji Aktüel

Rüzgar Türbinlerinde Asenkron Jeneratör Kullanımı

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Asenkron Jeneratör Nedir?

Son zamanlarda ulusal ve uluslararası standartlara uygun olması gereken asenkron jeneratörler, sektörde özellikle rüzgar türbinlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır. Bir asenkron makine, jeneratör çalışırken makinenin güç kaynağı olan rotordan gelen mekanik güçtür.

Asenkron jeneratörün statoru üç faz grubundan birçok sarıma yataklık yapar. Bu üç grup sargı, fiziksel olarak stator etrafına yayılı halde olur. Bu sargılar üzerindeki akıştan ötürü rotor etrafında dönen bir manyetik alan oluşur ve bu manyetik alan, asenkron makinenin en önemli çalışma özelliğini meydana getirir.

Rotor akımı ile stator akışı arasındaki etkileşim, bir hareketlenmeye neden olur. Eğer rotoru bir rüzgar türbinine bağlayıp senkron hızdan daha yüksek bir hızda döndürürsek, rotorda indüklenen akımın yönü, motor çalışma yönünün tersinde olur. Bu durumda makine jeneratör olarak çalışmaya başlar. Türbinin mekanik gücünü elektrik enerjisine çevirir ve stator uçlarına bağlı yükü besler. Eğer makine şebekeye paralel olarak çalışıyorsa, şebekeye güç temin edecektir.

Türbinlerde Neden Asenkron Jeneratöre İhtiyaç Duyulur?

Özellikle elektrik enerjisi üretiminde kullanılan türbinlerdeki asenkron jeneratörlerin var olma sebeplerini sayacak olursak:

-Şebekeye bağlandığı zaman salınım oluşturmazlar.

-Asenkron jeneratörler mekanik yapısı basit, sağlam, daha ucuz ve büyük güç üretilebilirler.

-Diğer jeneratörlere göre daha güvenlidirler.

-Özellikle rüzgar hızının çok sık değiştiği yerlerde maksimum performans sağlarlar.

-Dönen kontaklar olmamasından dolayı başlatılmaları kolaydır.

-Rüzgar hızının çok yüksek olduğunda hareket titreşimlerini azaltarak, mekanik parçalara zarar vermesini engellerler.

-Şebekeye kolay bağlanırlar.

Rüzgar Türbinlerinde Asenkron Jeneratör

Rüzgar türbinlerinde de 3 fazlı asenkron jeneratör ve indüksiyon jeneratörleri kullanılmaktadır. Bu tip jeneratörlerin rüzgar türbinleri dışında yaygın bir kullanım alanı yoktur.

Hem alternatif akım hem de doğru akım jeneratörleri, rüzgar enerjisi tesislerinde kullanılabilir. Burada elde edilen elektrik akımı, yetersiz kalitede alternatif akım veya doğru akım olsa da, çeşitli güç elektroniği düzenekleri kullanılarak şebekeye uygun hale getirilebilir. Doğru akım jeneratörleri, güçlü rüzgar enerjisi tesislerinde tercih edilmemektedir.

Doğru akım jeneratörleri, günümüzde sadece düşük güçlü rüzgar enerji tesislerinde, akülere enerji depolamak amacıyla kullanılır. Direkt şebekeye bağlantı sistemlerinde, alternatif akım jeneratörlerini oluşturan senkron ya da asenkron jeneratörler kullanılmaktadır.

Kaynaklar:

http://www.emo.org.tr/ekler/88dd0a42166cc52_ek.pdf

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler