Enerji Aktüel

Fiber Optik

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Teknolojik atılımların geçmiş zamana kıyasla çok daha hızlı gerçekleştiği, insanların her geçen gün bir başka teknolojik yenilikle tanıştığı günümüzde son zamanlarda sık sık duyduğumuz terimlerden biri de hiç şüphesiz ki fiber optik. Işığın kırılması prensipleri göz önünde bulundurularak geliştirilen fiber optik teknolojisi iletişimin gerekli olduğu hemen her alanda kullanılıyor.

Bu yazımızda fiber optik teknolojisini ve fiber optik kablolarda veri aktarımı prensiplerini inceledikten sonra fiber optik kabloların en sık kullanıldığı sektörleri inceleyeceğiz. Son olarak fiber optik kabloların avantajlarını kıyaslamalı olarak göz önüne sereceğiz.

Fiber optik nedir?

Fiber optik teknolojisinin tarihçesi incelendiğinde ilk kez 1842’de kullanıldığı görülmektedir. Ancak günümüzde kullanılan fiber optik kabloların teknolojik gelişmelerle birlikte son yıllarda geliştirildiğini belirtmekte fayda var. Özellikle fiber optik kablo veya fiber optik internet şeklinde bahsi geçen fiber optik teknolojisinin temelinde saç teli kalınlığında olan cam tüplerin içinde ışık hızında bilgi iletimi yatıyor. Aktarılan bilginin foton halinde olması ışık hızında veri iletimi sağlar. Çeşitli dış etmenlerden bağımsız hızlı veri iletimi sağlayan fiber optik teknolojisi kendine birçok sektörde yer bulmuştur.

Fiber optik teknolojisinin avantajları

Fiber optik kabloların kullanımından önce veri ve elektrik akışı bakır kablolar aracılığıyla sağlanıyordu. Bakır tellere göre çok daha ince ve düşük maliyetli olan fiber optik kablolar boyutları ve uygun fiyatlı olması açısından avantajlı bir konumda bulunuyor. Aynı zamanda daha ince olmasına rağmen birim zamanda daha çok ve daha hızlı veri akışına imkan sağlıyor. Fiber optik kablolar veri akışını elektrik akımı yerine fotonlarla sağladığı için sinyal kaybı ihtimali çok daha düşüktür, kablolar arası sinyal karışması yaşanmaz. Daha temiz ve net veri akışının yanında elektrikten sebeplenen yangın çıkma olasılığı da sıfırdır.

Fiber optik teknolojisinin kullanım alanları

Fiber optik teknolojisinden yararlanılarak kurulan sistemler sağladıkları avantajların üstünlüğü dolayısıyla birçok alanda kendilerine yer edinmişlerdir. Bu sektörlerin başında elektronik ve haberleşme sektörü bulunmaktadır. Çok uzak mesafeler arasında çok hızlı veri akışı sağlama kabiliyetinde olan fiber optik sistemler günümüzde internet ve telefon altyapısı oluşturma aşamasında kullanılır. Anlık haberleşmenin çok önemli olduğu havacılık sektöründe, enerji santrallerinde, sinyal kontrol merkezlerinde fiber optik teknolojisinden sık sık yararlanılır.

 Referanslar:

https://focenter.com/fiber-optic-center-askfoc-what-are-the-main-applications-and-industries-for-optical-fiber-other-than-communication-networks/

http://ojcfiberoptik.com/haber/fiber-optik-urunlerin-kullanim-alanlari/54

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/fiber-optik-kablo-kullanim-alanlari/16989#ad-image-0

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler