Enerji Aktüel

Araçların Seyir Halindeyken Şarj Olabilecekleri Otoban Yapılıyor

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Seyir halindeyken aracınızı şarj etmeniz mümkün! Dünyanın ilk seyir halindeyken araçları şarj edebilen otobanı, İsveç’in Stockholm şehrinin yakınlarında kullanıma açılıyor. Otobanı inşa eden eArlanda isimli şirket, bu yeni icadı şu şekilde açıklıyor: “Yolun altında bulunan ray sistemi araçlarda bulunan başka bir cihazla temasa geçiyor ve en yakın lokasyondaki enerjiyi araca aktararak şarj olmasını sağlıyor.” Şirket teknolojiyi anlatmaya şöyle devam ediyor: “Raylar şebekeye bağlı ve elli metrelik parçalar halinde kurulmuş.”

Bu sistemle birlikte rayların üzerinde araç olmadığında 200 kW’lık enerji akımı kesiliyor. Aynı şekilde araç durduğunda da enerji kesiliyor. Elektrik yüzeyin beş altı santimetre altında olduğu için, bu otobanlarda güvenli şekilde de yürüyebiliyorsunuz. Sistem aracın enerji tüketimini hesaplıyor. Bu sayede kullanılan enerji kadar araç sahibine fatura kesiliyor. Bu sistem zemine bağlı uzaktan kumandalı oyuncak arabalara benzetiliyor, tek farkı ise araçların zemine bağlı olmaması.

Başlangıçta tramvaylar gibi üstten yapılması planlanan bu sistemin, sürücülerin görüş açısını etkilememek için alttan yapılmasına karar verilmiş. Bu projenin adı eRoadArlanda olarak belirlenmiş.

Proje İsveç Ulaşım Müdürlüğü’nün Elektrikli Yollar Geliştirme projesinin ilk adımı.

Bu Sistem Nasıl İlerleyecek?

Bu elektrikli yolu kullanacak olan ilk araç, PostNord şirketine bağlı 18 tonluk bir elektrikli kamyon olacak.

Bu yolda iki yıl boyunca normal trafik şartlarının farklı hava koşullarında nasıl işleyeceği gözlenecek. Bu yatırım İsveç hükümetinin 2030 yılına kadar tüm ulaşım altyapısının fosil yakıtlarından arındırma çalışmasının ilk adımı olarak görülüyor.

İsveç’in yarım milyon kilometre yolu bulunurken, bunların 20 bin kilometresi otoban.

Peki Tüm Bu Sistemi Elektriklendirmek Ne Kadara Mal Olacak?

eArlanda komisyonu bunun da hesabını yaptı:

20 bin kilometrelik otobanın maliyeti 9.44 milyar dolarken günümüzdeki araç yakıt maliyetleri vergisiz olarak 5 milyar Amerikan doları. Temiz elektrik gücüyle bu maliyet yılda 1.2 milyar dolara düşecek. Dolayısıyla yılda 3.8 milyar dolar kâr edilmesi bekleniyor.

Başlangıçta kurulumu pahalı olsa da kilometre başına düşen elektriklendirme masrafı, tramvay hattı kurmaktan 50 kat daha ucuz. İsveç Yol ve Ulaşım Birimi’nin elektrikli yollarla ilgili ulusal planı Stockholm, Malmö ve Göteborg’u birleştiren 1365 kilometrelik bir üçgen yol planının elektriklendirilmesiyle başlayacak.

Kaynaklar:

https://innovation-destination.com/2018/04/27/first-electrified-road-for-charging-vehicles-as-they-drive-opens-in-sweden/

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler