Enerji Aktüel

Türkiye'de Lisanssız Elektrik Üretimi

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Dağıtık enerji gündemdeki yerini günden güne artırırken, Türkiye'de lisanssız enerji üretimi ile ilgili yasal düzenlemelere yakından bakalım istedik.

Lisanssız Elektrik Üretimi Nedir?

Elektrik enerjisi elde etmenin çok çeşitli yöntemleri bulunuyor. Fosil yakıtlar, nükleer enerji kaynakları ve günümüzde yaygınlaşan çevreye duyarlı yenilenebilir enerji kaynakları bunlardan bazıları.

Teknolojideki hızlı ilerlemeye bağlı olarak, enerjiye olan ihtiyaç ve enerjinin kullanım alanları da değişiyor. Güneş panellerinin kolay ulaşılabilir hale gelmesiyle, kişilerin kendi enerjilerini üretebilmesi kolay hale geliyor. Tam bu noktada, yetkililerin enerji konusundaki düzenlemelerini yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir.

Lisansız elektrik üretimi yapabilmek için, tüketim tesisleri olan şahısların lisanslı üretim tesisleri için üst düzey kuruluşlardan alınan uzun ve zorlu izin süreçlerini atlatmaları gerekiyor.

Lisanssız Elektrik Üretimi

Artboard 1 copy 4

12 Mayıs 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği, değişen ihtiyaçlara kolaylaştırıcı çözümler sunmayı amaçlıyor:

Elektrik piyasasında tüketiciler için elektrik ihtiyaçlarının, tüketilen noktaya en yakın yerde, kendi üretim tesisinde karşılanması,

Arz güvenliğinin sağlanması adına ufak ölçekli üretim tesislerinin ülke ekonomisine kazandırılması,

Küçük ölçekli üretim kaynaklarının verimli kullanılmasının sağlanması.

Buna göre, lisanssız elektrik üretimi yapan gerçek ve tüzel kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapması hedeflenecek. Eleketrik enerjisinin, üretim tesisinin bölgesinde kurulu tüketim tesisi veya tesislerinde tüketilemeyen miktarı, aynı dağıtım bölgesinde olması koşuluyla, kendisine ait başka bir tesiste tüketebilecek.

Bu gibi teşviklerin önümüzdeki yıllarda büyük yaygınlık kazanması bekleniyor.

 

 

 

 

Kaynaklar:

http://www.emo.org.tr/ekler/da12873f616c771_ek.pdf

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/lisanssiz-elektrik-uretiminde-aslan-payi-gunesin-40835909

https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=39092

https://www.gunder.org.tr/yeni-lisanssiz-elektrik-uretim-yonetmeligi-ve-sektorumuzdeki-gorusler/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler