Enerji Aktüel

Tesla'nın Yeni Canavarı Cybertruck

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Elektrikli araba dendiğinde akıllara ilk gelen otomobil şirketlerin başında şüphesiz Tesla geliyor. Tesla’nın bugüne kadar ürettiği modeller hem diğer elektrikli araba modellerine göre hem de içten yanmalı motor prensibi ile çalışan arabalara göre birçok konuda üstün bir pozisyonda bulunuyor. Örneğin, şirketin yakın bir zamanda tanıttığı Tesla Roadster adlı modeli 0-100 km/sa limitine yalnızca 1,9 saniyede ulaşabiliyor. Aynı zamanda Tesla’nın ürettiği otomobiller benzer özellikteki araçlara göre çok daha uygun fiyatlarda satışa sunuluyor.

Tesla’nın Yeni Modeli Cybertruck

Ürettiği elektrikli arabalar ile kendinden sık sık söz ettiren Tesla, geçtiğimiz haftalarda yeni bir elektrikli pick-up araç üreteceğini duyurdu. Tesla’nın Cybertruck isimli yeni modeli özellikle dış görünüşüyle dikkatleri üstüne çekti. Tesla CEO’su Elon Musk’ın ifadelerine göre Cybertruck’ın fütüristik tasarımı için Blade Runner adlı bilim kurgu filminden esinlenilmiş.

Tesla Cybertruck Özellikleri

Şirketin kendi deyimiyle bir kamyonetten daha kullanışlı ve bir spor arabasından daha yüksek performanslı olan Cybertruck’ın dış iskeleti Tesla’nın kendi üretimi olan Ultra-Sert 30X Soğuk Haddelenmiş paslanmaz çelik ile kaplı. Keskin hatlara sahip aracın önemli bir başka özelliği de camlarının zırhlı olması.

Tesla Cybertruck müşterilerinin tercihine göre 3 farklı batarya seçeneği ile satışa sunulacak. Batarya modellerine göre 402,480 veya 804 km menzile sahip olacak. Aracın en güçlü ve en üst modeli üç motorlu olacak şekilde dizayn edilecek ve 0-100 km/sa limitini sadece 2,9 saniyede aşacak. Tesla’nın websitesinde belirtilen özelliklere göre Cybertruck’ın üç motorlu versiyonu yaklaşık 6 ton ağırlığında bir aracı çekme kabiliyetinde olacak.

Tesla Cybertruck’ın Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Tesla Cybertruck’ın tek motorlu olan başlangıç modeli 39 bin 900 dolardan satışa çıkacak. İki motorlu olan bir üst model ise 49 bin 900 dolardan alıcılarıyla buluşacak. En güçlü ve en üst model olan üç motorlu Cybertruck ise 69 bin 900 dolar olacak. Otonom sürüş özelliği müşterilerin opsiyonuna bağlı olup 7 bin dolar olacak.

Tesla’nın ülkemizde faaliyetlerinin bulunmadığını belirterek aracın Türkiye’ye özel talebe bağlı geleceğini belirtmekte fayda var. Aynı zamanda ülkemizdeki satış fiyatının ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Referanslar:

https://www.tesla.com/cybertruck

https://techcrunch.com/2019/11/22/teslas-cybertruck-is-made-of-the-same-stainless-steel-alloy-that-spacex-is-using-for-starship/

https://edition.cnn.com/2019/11/22/cars/tesla-cybertruck-electric-pickup-truck/index.html

https://www.inverse.com/article/61200-tesla-cybertruck-design-explained-by-elon-musk

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler