Enerji Aktüel

Enerji Kaynağı Olarak Doğalgaz

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Özellikle kış mevsiminin gelmesiyle birlikte doğalgaz daha sık gündeme gelmeye başladı. Ülkemizde yapılan altyapı çalışmalarıyla birlikte birçok hane doğalgaz ile ısınıyor. Peki doğalgazın diğer enerji kaynaklarına göre farkı nedir? Ülkemizde doğalgaz enerjisinin konumu nedir?

Bu yazımızda doğalgaz enerjisinin üretilen diğer enerji kaynaklarından farkını inceleyeceğiz. Daha sonra ülkemizde doğalgazın kullanıldığı alanlara ve ülkemizin doğalgaz ithal ettiği ülkelere göz atacağız.

Doğalgaz enerjisi nedir?

shutterstock_135254882Dünyanın enerji ihtiyacının büyük bir kısmı fosil yakıtlar tarafından karşılanır. Fosil bazlı enerji kaynakları, enerji üretiminde sık sık kullanılan kaynaklardandır. En çok kullanılan fosil yakıtlara kömür, petrol ve doğalgaz örnek verilebilir. Doğalgaz; içeriğinde metan, etan, propan ve bütan gibi karbon bazlı gazlar bulunduran bir fosil yakıt türüdür.

Doğalgaz hangi sektörlerde kullanılır?

Doğalgaz birçok alanda enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Bu alanların en başında iklimlendirme sektörü gelir. Doğalgaz; mutfaklarda, merkezi kalorifer sistemlerinde ve ısıtma ile ilgili hemen hemen her cihazda kullanılabilir. Kullanım alanlarından da anlaşılacağı üzere, doğalgaz ülkemizde elektrik üretiminde en sık kullanılan yakıtlardan bir tanesidir. Bununla birlikte ulaşım sektöründe de doğalgaz kullanımı artış göstermektedir. Doğalgaz bazlı otomobillerin artması sonucu ulaşım sektöründe de doğalgaz önemli enerji kaynaklarından biri konumunda bulunmaktadır.

Doğalgaz temiz bir enerji kaynağı mıdır?

Doğalgazın ülkemizde ve dünyada sık sık kullanılışı doğalgaz hakkında kişisel yorumların artmasını da beraberinde getirmiştir. Bilgiye erişimin çok hızlı olduğu ve bu sayede yanlış bilgilerin de hızla arttığı günümüzde doğalgaz hakkında gerçeklik payı bulunmayan birçok yanlış habere rastlamak mümkündür.

Doğalgaz fosil yakıtlar arasında kömür, petrol gibi enerji kaynaklarına göre daha az zararlı gaz emisyonuna sahiptir. Yani doğalgaz, fosil yakıtlar arasında temiz sayılabilecek bir enerji kaynağıdır.

Kaynak: https://www.bilim-teknoloji.com/dogal-gaz-temiz-enerji-kaynagidir-yanilgisi/

https://www.enerjiportali.com/fosil-yakitlar-nelerdir/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler