Enerji Aktüel

Elektrikli Scoteerlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Şehirlerin genişlemesiyle birlikte şehir içi ulaşım çözülmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Ulaşım problemlerine çözüm arayışları teknolojik atılımların artmasıyla ve ulaşım imkanlarının dallanmasıyla birlikte şekilleniyor. Bugünlerde adını sık sık duyduğumuz elektrikli scooter da bu çözümlerden sadece bir tanesi.

Bu yazımızda elektrikli scooter’ın ne olduğundan ve nasıl çalıştığından bahsedeceğiz. Elektrikli scooter kullanımının avantajlarından bahsettikten sonra da dünyada ve ülkemizde elektrikli scooter kullanımını inceleyeceğiz.

E-scooter Nedir?

Elektrikli scooter, ya da kısaca e-scooter, basit bir tanımla standart bir scooter’ın elektrik motoruyla birleştirilmiş halidir. E-scooterlar şarj edilebilir bataryaları sayesinde kullanıcılarını herhangi bir itme gücü gerektirmeden istedikleri noktaya ulaştırma görevini üstlenir. Kullanım biçimine göre 25-60 km arasında menzili bulunan e-scooterların azami hızı modele göre 25-30 km/s arasında değişmektedir.

E-scooterlar Nasıl Çalışır?

E-scooter modellerinin çoğunluğunda kullanıcıların bastığı bölgenin altında bulunan elektrik bataryası bulunur. E-scooterlarda genellikle kurşun ve lityum tipi elektrik bataryalar kullanılır. Kullanıcı gaz pedalına bastığında elektrik motorunun ürettiği güç arka ve ön tekerlere iletilir. E-scooter gaz pedalının neye benzediğini aşağıdaki resimden daha iyi anlayabilirsiniz. Sağ taraftaki pedal aşağı doğru itildiğinde elektrik motoru çalışır ve scooter hareket eder.

E-scooter Kullanımın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde Amerika ve Avrupa’da sık sık kullanılan e-scooterlar kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlar. Örneğin:

  • Elektrikli scooter kullanımı petrol bazlı yakıtlar yerine elektrik enerjisine bağlı olduğu için daha çevrecidir.
  • Elektrik enerjisi petrol bazlı yakıtlardan elde edilen enerjiye göre daha düşük fiyatlı olduğu için e-scooter kullanımı finansal olarak uygundur.
  • Elektrikli scooterların bakım maliyeti diğer elektrikli ulaşım türevlerine göre daha düşüktür.
  • Elektrikli scooterlar bisiklet, motor gibi diğer bireysel ulaşım araçlarına göre daha küçük ve hafiftir.

Dünyada ve Ülkemizde E-scooter Kullanımı

Günümüzde bireysel e-scooter sahibi kullanıcıların bulunmasıyla rağmen e-scooterlara gösterilen asıl rağbet e-scooter kiralama platformlarında görülüyor. Amerika’da ve Avrupa’da Bird, Lime, Spin, Bolt gibi şirketler kullanıcılarına indirip e-scooter kiralayabilecekleri bir platform sunuyor. Ülkemizde e-scooter kiralama sektörü Amerika ve Avrupa piyasasına göre daha yeni ve küçük bir pozisyonda bulunuyor. Faaliyetlerine İstanbul’da devam eden Martı kullanıcılarına uygulamaları üstünden e-scooter kiralama fırsatı tanıyor. Yine de elektrikli scooterların İstanbul’da da hızla yaygınlaştığını belirtmekte fayda var.

Referanslar:

https://blog.codinghorror.com/the-rise-of-the-electric-scooter/

https://www.choosewheels.com/electric-scooters-work/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler