Enerji Aktüel

Elektrikli Motorun Yakıt Bazlı Motora Göre Avantajları

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Elektrik enerjisiyle çalışan araçlar son zamanlarda gündemimizde sık sık yer almaya başladı. İnsanların hayatında yer edinmiş olan bisiklet, motor, araba, tren... gibi ulaşım vasıtalarının elektrik enerjisiyle çalışan türleri üretildi ve kullanılmaya başlandı. Elektrikli motorun kullanıldığı vasıtaların artmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi yakıt bazlı motorlara göre avantajlı olduğu durumlardır.

Bu yazımızda elektrik enerjisiyle çalışan motorların içten yanmalı, yakıt bazlı motorlara göre avantajlarını inceleyeceğiz. İncelememizi daha sağlam bir temele oturtmak amacıyla avantajları teknik, ekonomik ve çevresel avantajlar olmak üzere 3 başlıkta inceleyeceğiz.

Elektrikli motorun teknik avantajları

İçten yanmalı motorlar yanma reaksiyonundan çıkan ısıyı hareket enerjisine çevirir. Ancak, oluşan ısının büyük bir kısmı hareket enerjisine dönüştürülemez, bu sebeple motor ısınır. Elektrikli motorlar hazır olan elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirdiği için %70-80 oranında enerji tasarrufu sağlar.

Elektrikli motorlar düşük hızlarda bile yüksek tork sağlar. Bu sayede elektrikli motora sahip araçların hem hızlanması çok daha efektiftir hem de aracın düşük hızlarda hareket etmesi için şanzıman sisteminden yardım alması gerekmez. Bu nedenle elektrikli motorlar çok daha basit yapılı sistemlerdir. Bununla birlikte elektrik motorlu araçlarda bulunan rejeneratif frenleme sistemi sayesinde aracın aküsü çalışma sırasında şarj olur.

Elektrikli motorun ekonomik avantajları

Elektrik enerjisinin fosil yakıtlara göre kullanımı uzun vadede daha uygundur. Bu yüzden elektrikli motorların yakıt bazlı motorlara göre tüketimi çok daha uygun ve ekonomiktir. Aynı zamanda fosil yakıt bağımlılığını da azalttığı için elektrikle çalışan motorlar dışa bağımlılığı da azaltır.

Elektrikli motorların teknik avantajlarında belirtildiği üzere elektrikli motorlar çok daha basit bir sisteme sahiptir. Bu sayede elektrikle çalışan araçların bakım masrafı da oldukça azdır.

Elektrikli motorun çevresel avantajları

Bilindiği üzere içten yanmalı motorla çalışan araçların zararlı gaz emisyon miktarları çevremizi her geçen gün tehdit ediyor. Elektrikli motorların yapısından kaynaklı sıfır emisyon oranında çalışması elektrikli araçların çevreci olarak kategorize edilmesini sağlar. Diğer motor tiplerine göre çok daha “temiz” olarak nitelendirilen elektrikli motorlar, aynı zamanda çok sessiz çalışır ve şehirlerin bir başka problemi olan gürültü kirliliğini azaltır.

Referanslar :

http://ikincielgaranti.com/araba-bakimi/elektrikli-hybrid-motorlarin-avantaj-dezavantajlari/

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrikli-araclarda-kullanilan-motorlar-ve-ozellikleri/21929#ad-image-0

https://fortune.com/2015/11/17/electric-motors-crush-gas-engines/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler