En Çok Merak Edilenler

Otomotiv Sektöründe Çığır Açan Tesla Hakkında 7 İlginç Bilgi

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Otomotiv Sektöründe Çığır Açan Tesla Hakkında 7 İlginç Bilgi

Bilim ve teknolojiye yön veren, sadece otomotiv sektöründe değil, teknoloji alanında da adeta dünyayı değiştiren ve kurucusunu çoğumuzun Elon Musk olarak bildiği Tesla Motors hakkında biraz konuşalım... 

2003’te kurulan ve sektöre adeta çağ atlatan Tesla Motors hakkında bazı bilinmeyenleri sizin için derledik. 

  1. Çoğumuzun Sandığı Gibi Kurucusu Elon Musk Değil

Şaşırdınız değil mi? Medyada sıkça gördüğümüz Elon Musk, aslında şirketin kurucularından değil. Musk, şirketin ortağı ve CEO’su konumunda. Tesla Motors’un asıl kurucuları ise Eric Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki mühendis.

  1. Tesla Araçları Sürekli Çalışır Halde

Tesla araçlarını, alışık olduğumuz şekilde anahtarı çevirerek kapatmak mümkün değil. Aracı kapatabilmenin tek yolu, kendi kendine şarjının bitmesini beklemek... 

  1. Görünenin Aksine Tesla Araçların Pilleri Ucuz

Yeni nesil görünen tüm cihazlar bizde pahalıymış algısı yaratsa da, aslında işin iç yüzü öyle değil. Bir Tesla aracının pillerini değiştirmek çok zahmetli ve sanıldığı gibi yüksek maliyetli değil; tam tersi Tesla istasyonları, sadece 60 dolar karşılığında aracınızın pillerini değiştirebiliyor. Üstelik, Tesla Model S için bu işlem sadece 90 saniyede bitiyor.

  1. Tesla Araçlarında Sizleri Bekleyen Sürprizler Var

Tesla otomobillerdeki “Easter Egg” yani “Paskalya Yumurtası” denilen küçük sürprizler, kullanıcıları bekliyor. Ufak detayların renklendirilmesiyle ortaya çıkan bu Easter Egg’ler, Elon Musk’ın sevdiği şeyler sonucu ortaya çıkıyor. Mario kart oyunundaki gibi yol göstergesinin gökkuşağı renklerine boyanması da, bu sürprizlerden biri. 

  1. Insane Moduyla Spor Arabalara Kafa Tutuyor

Tesla her ne kadar spor araba olmasa da, bazı özellikleriyle spor arabalara kafa tutuyor. Barındırdığı Insane modla birlikte Tesla Model S P100D, 0’dan 100 km/h hıza sadece 3 saniyede çıkabiliyor.

  1. Neden Nikola Tesla’nın İsmi?

Aslında bu sonun yanıtı çok basit: Bugün üretilen Tesla araçlarına sağlanan güç, Nikola Tesla’nın öncüsü olduğu AC’den (alternatif akımdan) sağlanıyor.

  1. Az Otomobil Üretmesine Karşın Değeri Dev Markalarla Yarışıyor

Ford, Hyundai, Nissan gibi birçok ünlü markanın dünyanın pek çok yerinde üretim fabrikası bulunuyor. Tesla ise sınırlı ki noktada, az sayıda araç ürettiği halde bu dev markaları solluyor. Bunun sebebi ise yarıştığı markalara göre teknolojiyi daha etkili kullanması. 

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/quora/2013/01/18/what-are-some-mind-blowing-facts-about-tesla-motors/#3b5f22653a79

https://mydriftfun.com/20-interesting-facts-tesla-cars/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler