En Çok Merak Edilenler

Koronavirüs Sebebiyle Azalan Enerji Talebinin Yeşil Enerjiye Etkisi Nasıl Oluyor?

8 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Koronavirüs Pandemisi’nin hem halk sağlığı hem de küresel ekonomiler için benzeri görülmemiş bir küresel tehdit oluşturduğu gün geçtikçe daha da netleşiyor. Krizin hızı, günlük hayatımıza etkilerinin yanı sıra, yatırımlarımıza yönelik de tehdit oluşturuyor. Yüzlerce şirket temiz enerjiye geçiş için taahhütlerde bulunup, yenilenebilir tedarik anlaşmalarına öncülük etmişken, Covid-19 krizi bu temiz enerji hedeflerini yavaşlatacak mı?

Koronavirüs’ün İlk Görüldüğü Çin’de Yeşil Enerji Nasıl Etkilendi?

shutterstock_1658501791Çin’in, Covid-19 sebebiyle ocak ve şubat aylarında sıkı karantinaya girmesiyle enerji üretimi önceki yıl performansına göre düşüş yaşarken, yenilenebilir enerji üretimi virüsten etkilenmeyip %12 artış gösterdi.

Çin ulusal istatistik bürosu, yayınladığı raporda “Çeşitler açısından termal ve hidroelektrik enerji önemli ölçüde azaldı. Nükleer enerji ve rüzgar enerjisi biraz azalırken güneş enerjisi üretimi istikrarlı bir şekilde büyüdü. Bunlar arasında termal enerji %8.9, hidroelektrik enerji %11.9, nükleer enerji %2.2 ve rüzgar enerjisi %0.2 düşüş yaşarken, güneş enerjisi %12 arttı.” dedi.

Karantina Süreciyle Azalan Enerji Talebi Yeşil Enerjinin Geleceğini Etkiler Mi?

shutterstock_1148443280Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), virüs salgınının temiz enerji yatırımını baltalayacağı konusunda uyarıyor ve hükümetleri temiz enerji teknolojilerine yatırım yapan ekonomik teşvik paketleri sunmaya çağırıyor.

Rystad Energy, rüzgar ve güneş enerjisinin küresel ölçekte büyümesinin, doların yükselmesi ve diğer para birimlerinin virüs sebebiyle değer kaybetmesi sonucu, bu yıl için duracağını öngörüyor.

Norveç merkezli başka bir araştırma şirketi ise, rüzgar ve güneş enerjine bağlı büyümenin 2021 yılında %10 oranında azalacağını tahmin ederek Rystad Energy’nin öngörüsünü destekliyor.

Öte yandan, Sürdürülebilir Enerji, Tedarik ve Güvenilirlik Küresel Müdürü Rob Threlkeld'e göre, General Motors şubat ayında yenilenebilir enerji hedefini on yıl hızlandırdı. Şirket, önceki 2050 taahhüdünden önce, 2040 tarafından küresel operasyonlarda %100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi planlıyor. Threlkeld, covid-19'un getireceği ekonomik çöküşün bunu değiştireceğini düşünmüyor.

shutterstock_529618147Virüs sebebiyle yaşanan üretim gecikmeleri, tedarik zincirlerini ve siparişlerin yerine getirilmesini etkilediğinden, hem rüzgar türbinleri hem de güneş panelleri için bu gecikmeler yıl boyunca hissedilecek gibi görünüyor. Wood Mackenzie Çin’deki rüzgar türbin kurulumlarında %50 kadar bir düşüş öngörüyor. ABD’de ise rüzgar enerji kapasitesinin 6 GW kadarının bu yıl virüs tarafından etkilenebileceği tahmin ediliyor. Güneş panellerinin yereldeki üretiminin de, yine Çin’den sağlanan hammadde sayısı nedeniyle etkilenmesi bekleniyor. Çin’de virüsten etkilenen illerin çoğu güneş imalat sanayinin kalbinde bulunuyor ve bu da kısa bir süre için panel ve ürünlerin fiyatında artışa sebep olabileceği düşüncesini doğuruyor. Yine pil ve batarya üretiminin de Çin’den sağlanması sonucu olarak, aynı etkinin bilgisayar üretimi ve cep telefonları gibi tüm sektörlerde hissedilmesi muhtemel. Bu etkinin elektrikli araç sektöründe nasıl olacağı ise henüz bilinmemekle beraber Tesla, Çin’deki yeni fabrikasının kapanmasıyla beraber, Model 3’ün teslimatlarının bunun bir sonucu olarak etkileneceğini düşünüyor.

Neler Yapılabilir?

shutterstock_1568966761Uluslararası Enerji Ajansı’nın baş ekonomisti Dr. Fatih Birol; Güneş, rüzgar, hidrojen, piller ve karbon yakalama (CCUS) gibi temiz enerji teknolojilerinin geliştirilmesini, konuşlandırılmasını ve entegrasyonunu artırmak için yapılan büyük ölçekli yatırımların, hükümetlerin planlarının merkezi bir parçası olmasının önemini vurguluyor.

Çünkü, ekonomileri teşvik etmek ve temiz enerji geçişlerini hızlandırmak aslında iki taraf için defayda getiriyor: Ülkelerin enerji altyapısını dönüştürmede başaracağı ilerleme hem geçici olmayacak hem de dünyanın geleceği için kalıcı bir fark yaratmış olacak.

Güneş ve rüzgar gibi önemli yenilenebilir teknolojilerin maliyetlerinin, hükümetlerin teşvik paketleri başlattığı önceki dönemlerden çok daha düşük olmasını ve hem güneş hem de rüzgar için gerekli teknolojinin geçmiş zamanlardan çok daha iyi durumda olmasını göz önüne alarak hükümetler, finansal riskleri azaltmak için garanti sağlayarak temiz enerjiyi yatırımcılara daha da cazip hale getirebilir.

https://www.smart-energy.com/features-analysis/eds-note-coronavirus-1-0-energy-sector/

https://www.forbes.com/sites/jeffmcmahon/2020/03/24/chinas-covid-19-lockdown-crushed-every-other-form-of-energy-generation-but-solar-grew/?subId3=xid:fr1585050106848jjh#23e63c523701

https://www.greenbiz.com/article/corporate-renewable-energy-age-covid-19

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-27/global-solar-wind-growth-will-be-erased-this-year-rystad-says

https://www.iea.org/commentaries/put-clean-energy-at-the-heart-of-stimulus-plans-to-counter-the-coronavirus-crisis

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler