En Çok Merak Edilenler

Koronavirüs Salgını Sırasında Enerji Tasarrufu Yapmanın En İyi Yolları

8 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Dünya genelinde herkesin evlere kapandığı bu salgın ortamında, bir çoğumuz evlerini ofise çevirmişken, elektrik faturalarımız normalin üstünde rakamları cüzdanlarımıza taşıyabilir. Enerji tasarrufu mali açıdan yaşadığımız sıkıntıları hafifletmenin bir yolu. Koronavirüs gündeminin getirisi olan sosyal mesafe, izolasyon ve karantina uygulamalarının içerisinde enerji tasarrufu için işte size birkaç ipucu!

Işıkları Kapatıyoruz!

shutterstock_628419740Bunu zaten biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Ancak ihtiyaç duyulmadığında evinizdeki ışıkları kapatmak, elektrik kullanımı önemli oranda azaltmaya yardımcı oluyor. Gün boyunca mümkün olduğunca doğal ışık kullanmaya çalışın. Ayrıca stratejik olarak yerleştirilmiş aynalar kullanarak ve çalışma alanlarınızı pencere kenarlarına konumlandırarak doğal ışıktan maksimum verim elde edebilirsiniz. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, kaliteli LED ampuller geleneksel akkor ampullerden %75 daha az enerji kullanıyor ve 25 kat daha uzun ömürlü. Belki eski ampullerinizi yenileriyle değiştirmek için iyi bir dönem. Hatta belki mum ışığında akşam yemeği fena bir fikir olmayabilir.

Dekorunuzu Stratejik Olarak Yeniden Düzenleyin.

Çıplak zeminleri halı veya kilim ile kaplamak, evinizi ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmek için yalıtmanıza yardımcı olabilir. Soğuk gecelerde daha kalın perdeler asmak, pencerelerden kaybedilen ısı miktarını azaltacaktır. Yine perdeleri geceleri kapatmak içerideki ısıyı korumanıza yardımcı olur. Gündüzleri ise bırakın güneş evinize dolsun.

Duş Alma Süresini Kısaltın.

Duş alırken ne yazık ki sadece su harcamıyoruz. Bu suyu doğru sıcaklığa getirmek için enerji de tüketiyoruz. Elbette soğuk duş almayı kimse istemez ama en azından duşumuzun süresini 1-2 dakika kısaltabiliriz. Christian Science Monitor’un hesabına göre, duşunuzun 12 dakikadan 4 dakikaya kadar kısalması, duş başlığınızın akış gücüne bağlı olarak kişi başına yılda 10 ila 130 dolar arasında tasarruf sağlatabiliyor.

Çamaşır ve Bulaşık Makinelerini İyice Doldurduktan Sonra Çalıştırın.

shutterstock_701043403British Columbia eyaletindeki Kanadalı bir elektrik şirketi olan BC Hydro, haftada kesilen bir çamaşır yükünün, çamaşır maliyetinden yılda 18 dolar tasarruf edebileceğinizi tahmin ediyor. Ayrıca eğer yapabilirseniz, bulaşıkları elde değil makinede yıkamaya özen gösterin. Energy Star, elektrikli bir bulaşık makinesinin elle yıkamaya kıyasla yılda 5.000 galon daha az sıcak su kullandığını tahmin ediyor.

Çamaşırları Soğukta Yıkayın.

shutterstock_1009693186Giysilerinizi yıkamak için kullanılan enerjinin çoğu suyu ısıtmaya harcanıyor. Soğuk suya formüle edilmiş deterjanlar ve yüksek verimli leke çıkarıcılar ile kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayarak da aynı verimi alabiliyorsunuz. SaveOnEnergy’den yapılan bir araştırmaya göre, kıyafetlerinizi sıcak yerine soğuk suda yıkayarak yılda 60 dolara kadar tasarruf edebilirsiniz. Tabi yakın çevrenizde Covid-19 tehdidi olması istisnai bir durum. Hastalık kontrol merkezleri, mümkünse en sıcak su ayarını kullanarak yıkamanın daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

Kullanımda Olmayan Cihazları Kapatıp Fişlerinden Çekin.

İşinizi tamamladınız, bilgisayarınızı kapattınız. Peki ya bağlı olduğu güç üniteleri? Amerika Enerji Bakanlığı’na göre bütün gün bir bilgisayar güç ünitesini açık bırakmak, günde yaklaşık 21 sente veya yılda yaklaşık 75 dolara mal olabilir. Ayrıca Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi, takılı ancak kullanılmayan cihazların maliyetinin her yıl hane başına yaklaşık 165 dolar olduğunu söylüyor. Kullanımda olmayan elektronik aletlerin fişini çekmek için yatmadan önce zaman ayırmak bu rakamlar ışığında önemli görünüyor.

Anahtarlı Uzatma Kabloları Kullanın.

Uzatma kabloları, elektrik prizlerinin aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olur, enerjiyi cihazlara verimli bir şekilde dağıtır ve gereksiz enerjiyi boşaltmalarını önler. Anahtarlı uzatma kabloları ayrıca, gece turlarınızı yaparken birden fazla cihazı bir kerede kolayca "çıkarmanıza" izin verir. ABD Enerji Bakanlığı'na göre, boşta kalan cihazların kullandığı gücü kontrol etmek için gelişmiş bir anahtarlı uzatma kablosu kullanmak da 100 dolar kazandırabilir.

Su Isıtıcınızın Sıcaklığını Azaltın.

shutterstock_162686723Evinizin elektriğinin %13’ü su ısıtıcınıza gidiyor. Isıtıcınızın tatil ayarı veya ekonomik ayarı varsa ona getirin, böylece suyun derecesi belki kaynar olmaz ama sıcak olmaya devam eder.

Verimli Bir Şekilde Soğutun.

Buzdolapları, en yüksek verimlilikte çalışmak ve enerji maliyetlerini en aza indirmek için 37 ila 40 Fahrenhayt sıcaklığını muhafaza etmelidir. Yalnız buzdolabını aşırı doldurduğunuz zaman cihazdaki hava dolaşımı engellenebilir. Atıştırmalık seçerken buzdolabının kapısını açık tutarak düşünmek de enerji kaybına yol açıyor.

Dizüstü Bilgisayarınızdaki Enerji Ayarlarını Düzeltin.

Çoğu dizüstü bilgisayar, şarja takılı değilken daha az enerji kullanacak, takılı olduklarında daha yüksek hızlarda çalışacak ve daha fazla enerji kullanacak şekilde ayarlanırlar. Çalışırken dizüstü bilgisayarınızın takılı kalmasını sağlayabilir veya enerji ayarlarınızı, dizüstü bilgisayarınızın takılı olsun veya olmasın aynı olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar türü için belirli talimatları aramanız gerekir.

Ayrıca bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar kullanmak arasında seçim yapıyorsanız, dizüstü bilgisayarı seçin. Dizüstü bilgisayarlar genellikle masaüstü muadillerinden enerji konusunda daha fazla verimli olacak şekilde tasarlanmıştır ve çalışırken %80 daha az enerji kullanır.

Kaynakça:

https://bangordailynews.com/2020/03/31/homestead/the-best-ways-to-save-energy-during-the-coronavirus-pandemic/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler