En Çok Merak Edilenler

Kojenerasyon Sistemlerinde Kullanılan Yakıt Türleri

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Kojenerasyon Kelime Anlamı

Kojenerasyon : İngilizce "cogeneration" veya "Combined Heat and Power (CHP)”. Yani tek bir yakıt kaynağından iki veya daha fazla enerji formunun eş zamanlı olarak üretilmesidir.

Kojenerasyon Sistemi Nedir?

Santrallerde temel olarak, türbin elektrik üretmek için jeneratörün belirli bir devirde dönmesini sağlar. Elektrik üretiminde fosil yakıtların kullanılması ısı enerjisini de ortaya çıkarır. Açığa çıkan ısı enerjisi değerlendirilmediği sürece kayıptır. Bu santrallerde hem ısı hem de elektrik enerjisi değerlendirilir. Atık ısı kazanı kullanılarak; buhar, yağ, sıcak su veya havaya dönüşümü sağlanır. Kojenerasyon santralleri genellikle standart tesislere göre yüzde 50 ile 70 arası daha yüksek verimlilik oranlarında çalışır.

Kojenerasyon Sisteminin Faydaları

Çevre kirliliğini azaltır. Kayıp enerjinin tekrar kullanılmasını sağlayarak tasarruf sağlar. Tüketim bölgelerinin yanında kurulduğu için ayrı bir iletim ve dağıtım yatırımına gerek yoktur. Ayrıca iletim ve dağıtım hatlarındaki kayıplar azaltılır.

Kojenerasyon Sistemlerinde Kullanılan Yakıt Türleri Nelerdir?

Doğalgaz

Doğada en çok bulunan ve kullanılan yakıt türüdür Gaz arzındaki kesintiler nadir olduğu için güvenilir kaynak kabul edilir.

Damıtılmış Yakıt

İthalat maliyeti uluslararası faktörlere bağlı olarak değişir, bu nedenle üretim fiyatını tahmin etmek zordur. Ağır Fuel-Oil'e göre hafif olduğu için depolaması kolaydır. Gaz boru hattı altyapısı olmayan uzak konumlar.

Ağır Fuel-Oil

Kullanılmadan önce ısıtılması gerekir. Gaz boru hattı altyapısı olmayan uzak konumlarda kullanılır. Motoru otomatik olarak besleyecek mevcut boru hattı altyapısı yoktur, bu nedenle kamyon ile taşınmalıdır/

Biyokütle

Yakılarak değerlendirilen atık madde olarak düşünülebilir. Palet buna bir örnektir.

Biyogaz

Biyolojik olarak parçalanabilen atıklardan yayılan gaz kullanılılır.

Jeotermal

Diğer yaygınlaşan sistemlerden biri de jeotermaldir. Jeotermal kaynaklardan gelen ısı kullanılır.

Kaynakça:

https://www.scientificamerican.com/article/how-does-cogeneration-provide-heat-power/

https://www.vitalenergi.co.uk/chp/types-of-fuel/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler