En Çok Merak Edilenler

Hava İyonizerleri Mikroorganizmaları veya Virüs ve Bakterileri Öldürür mü?

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Hava İyonizeri Nedir?

Hava iyonizeri veya hava temizleyicileri, ortamdaki hava kalitesini arttırmak için havadaki kirleri ortadan kaldıran bir cihazdır. Kokuları ve büyük partikülleri havadan uzaklaştırmada özellikle etkilidirler.

Hava İyonizerleri Nasıl Çalışır?

Aktif ve pasif olmak üzere iki tür hava iyonizeri vardır. Aktif hava temizleyicileri negatif yüklü iyonları havaya serbest bırakarak havadaki kirlerin yüzeylere yapışmasına neden olurken, pasif hava temizleme üniteleri kirleri gidermek için hava filtreleri kullanır. Bu sebepten pasif temizleyiciler, tüm toz ve partikül maddelerini filtrelerde topladığından daha verimlidir.

Hava iyonizerlerine ilgi, hava kalitesi konusundaki endişelere cevap olarak gün geçtikçe artıyor. Ev, ofis gibi zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz kapalı alanlarda, aldığımız her nefesle birlikte gözle görülemeyen küçük mikroorganizmaları da vücudumuza davet etmiş oluyoruz. Toz, polen, evcil hayvan tüyü ve küf sporları alerjileri tetikleyebiliyor ve sağlık için risk oluşturuyorlar. Özellikle alerjik sorunlar yaşayan insanlar için hava iyonizerleri büyük önem teşkil ediyor.

Hava İyonizerleri Covid-19’a Karşı Etkili Mi?

shutterstock_1636211329Hava iyonizerleri, gözle göremediğimiz mikroorganizmaları ve partikülleri gidermede etkili olsa dahi, virüsleri gidermeyle ilgili o kadar başarılı oldukları söylenemez.

Virüsler bakterilerden yaklaşık 100 kat daha küçük ve tipik olarak 0.004 ila 0.1 mikron arasında değişim gösteriyor. Bu, en güçlü hava filtrelerinin bile bir virüsü havadan temizlemek için mücadele edeceği anlamına geliyor.

COVİD-19, Koronavirüs olarak bilinen bir virüs ailesine ait. 2013 SARS salgınına da 0.1 mikron büyüklüğünde bir Koronavirüs neden olmuştu. Maryville Üniversitesi'ndeki Çevrimiçi Doktor Hemşirelik Programı’nın Müdür Yardımcısı Dr. Mariea Snell'e göre, COVİD-19'un boyutu yaklaşık 0.125 mikron.

ABD'de her geçen gün daha fazla Koronavirüs enfeksiyonu teşhis edildiği için, bazı şirketler hava temizleyicilerini virüse karşı etkili bir koruma olarak tanıtmaya başladılar. Uzmanlara göre sorun, hava filtrelerinin kendileri. Piyasada bulunan çoğu hava temizleyicisi, Yüksek Verimli partikül hava (HEPA) filtrelerinden oluşuyor. Bu filtreler havadan birçok partikülü kaldırabiliyor, ancak; 3 mikronluk bir filtreden Koronavirüs etkilenemeyecek kadar küçük.

Kısacası en iyi hava temizleyicileri bile sorunu çözmüyor. Çoğu virüs gibi Koronavirüs de kişiden kişiye ve yüzeylerle temas yoluyla yayılıyor. Sonuç olarak, hava iyonizerlerini ortamın hava kalitesini arttırmak için tercih etmeye devam etmek en sağlıklısı.

Kaynakça

https://www.digitaltrends.com/home/can-air-purifiers-protect-from-coronavirus/

https://www.buzzfeednews.com/article/janelytvynenko/dont-buy-an-air-purifier-to-protect-from-coronavirus

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler