En Çok Merak Edilenler

Güneş Enerjisi Sistemleri

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Güneş’in insanlığa sunduğu imkanların sınırı neredeyse yok. O imkanlardan biri de kuşkusuz güneş enerjisi sistemleri. Bu içeriğimizde güneş enerjisini biraz daha yakından inceliyoruz.

Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

güneş_2

Güneşten gelen enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sisteme güneş enerjisi santrali denir. Güneş enerjisi santrallerinde büyük boyutlarda güneş pilleri kullanılır. Fotovoltaik güneş pilleri, üzerine gelen Güneş ışınlarını elektriğe çevirir. temiz ve doğa dostu enerji üretim teknolojisi olan güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik, on sene devlet garantili gelir sağlar. Ayrıca kişisel alanlarda elektriğin yanı sıra sıcak su gibi bazı ek kaynakları da beraberinde getirir.

Güneş Enerjisi Santrali Faydaları Nelerdir?

güneş_3

Güneş enerjisi, sınırsız enerji kaynağı Güneş’ten faydalanması sayesinde tükenmeyen bir enerji türüyken, yenilenebilir enerji türlerinin de en başında gelir. Yenilebilir ve temiz enerji olması dolayısıyla çevreye zararlı duman, gaz, karbonmonoksit, kükürt, radyasyon gibi etkileri olmaması en büyük artıları arasında gösterilebilir. Güneş enerjisi, maliyeti oldukça düşük bir sistem olarak da dikkat çekiyor. Ayrıca yatırım maliyetinin düşük olması sebebiyle sıkça tercih edilmeye başlandı. Güneş enerjisi santralleri, yenilebilir enerji sistemleri içerisinde kurulumu, işletimi ve bakımı en kolay olanıdır. Enerji ihtiyacı olan her yerde güneş enerjisi sistemleri kurabilmek mümkün ve oldukça kolaydır.

Çatı gibi kullanılmayan alanların işlev kazanarak enerji kaynağı olarak kullanılması ile bu alanlardan enerji üretimi sağlanır. Modüler yapısı sayesinde montajı diğer sistemlere göre daha kolaydır. Ekonomik açıdan da dışa bağımlılığı azaltarak doğal kaynaklar kullanılarak elde edilen gelirin artmasına olanak sağlar. Güneş enerjisi sistemlerinin kurulum ve kullanımının kolay olduğu gibi bakım maliyetleri de oldukça azdır. Kendi elektriğinizi üreterek faturanızdan tasarruf yapmanızı sağlar. Kısacası güneş enerjisi hayatınıza büyük bir tasarruf, çevreye ise fayda sağlar.

 

Kaynaklar:

http://adsabs.harvard.edu/abs/2004reen.book.....B

https://www.lgenergy.com.au/faq/did-you-know/what-is-a-solar-power-system

https://www.teknoraysolar.com.tr/gunes-enerjisi-sistemlerinin-faydalari-ve-ozellikleri/

 

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler