En Çok Merak Edilenler

Elektrik Üretmenin 6 İnanılmaz Yeni Yöntemi

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Dünyamızda yenilenemez enerji kaynakları günbegün tükeniyor. Buna çözüm olarak da birçok yeni enerji arayışı gerçekleşiyor. Bunlardan biri de kuşkusuz yenilenebilir enerjiler. Peki bu seçenekleri çoğaltmak mümkün mü?

Teknolojinin gelişimiyle birçok yeni enerji ortaya çıkıyor. Bu yazıda akılımızın ucundan dahi geçmeyecek enerji üretim seçeneklerine bakacağız.

  1. Vücut Isısından Elektrik Üretme

elektirik_2

Dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca insan metro kullanıyor. Bu insanların metroları kullanırken oluşturdukları ısı evlerde, apartmanlarda ve iş yerlerinde elektrik olarak kullanılıyor. Bu teknoloji şimdilik Londra’nın Islington semtinde bulunan 500 evde, Stockholm metrosuna paralel ofislerde ve Paris’te yerleşim yerlerinin olduğu bölgelerde kullanılıyor.

232 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu AVM olan Mall of America, sadece içindeki insanların yaydığı ısıdan hâlâ yararlanmakta. Minnesota’nın genellikle çok sert geçen kış aylarına karşı bu ısı yeterli gelirken AVM hiçbir ısıtma sistemi kullanmıyor. Bu fikrin 90’ların başında ortaya atılıp uygulandığını da hatırlatalım.

  1. El Konulan Alkollerden Elektrik Üretme

elektirik_3

Geçtiğimiz yıl, İsveç Gümrük Birimi 700 bin litre kaçak alkole el koyduğunu açıkladı. İskandinavlar bu içkileri dökmek yerine buradan bir kamyona hatta bir trene bile yetecek biyogaz yakıtı elde etmeyi planlıyor. 2013 yılında Stockholm’de bir düzine otobüs filosu biyogaz yakıtla çalışarak hizmete girmişti. Bu alkoller ise bu biyogazla çalışan otobüslere katkıda bulunacaklar.

  1. Kullanılmış Yetişkin Bezlerinden Elektrik Üretme

elektirik_4.2

Japonya’da nüfus gittikçe yaşlanıyor. Hatta yetişkin bezlerinin satışının, bebek bezlerini geçeceği öngörülüyor. Yaşlanan nüfus ülke için ciddi bir ekonomik sorun olabilir. Super Faiths şirketi ise bu durumu fırsata çevirmek istiyor. SFD geri dönüşüm sistemi, kullanılmış yetişkin bezlerini alıp sterilize ediyor. Ardından parçalayıp kurutarak biyokütle topakları elde ediyor. Bunlar uygun fırınlarda yakıldığı zaman dönüştürülen her kilogram için 5 bin kilokalori enerji elde ediliyor. Normalde çöp sahasına giden madde için hiç de fena bir getiri değil.

Günde 300 kilogram bezi enerjiye çevirebilen bu sistem, huzurevlerinde ve büyük hastanelerde son derece faydalı olabilir.

  1. Dans Pistinden Elektrik Üretmek

elektirik_5

Elektrikli sigaraları çok küçük voltajla yakmayı sağlayan piezoelektrik teknolojisinde kristallerin üzerindeki baskılar hareket ettiğinde küçük miktarda elektrik üretilebiliyor. Bu elde edilen elektrik enerjisi aynı bina ve alanda kullanılabilirken bir başka lokasyona da gönderilebilir. Dans pistlerinde de kullanılan bu teknoloji, askerlerin tabanlarında ve İsrail’de tren raylarında kullanılıyor.

  1. Uzayda Güneş Enerjisi

elektirik_6

Güneş enerjisinin uzayda üretilmesinin birçok avantajı var. İlk olarak dünyada üretim sistemi için yer kaplanmıyor. İkinci olarak da havanın oluşturduğu enerji dalgalanmalarından etkilenmiyor. Şu anda bu alternatif güç kaynağının önünde kablosuz elektrik iletimi, uzun vadeli radyasyon perdelemesi, meteorlara karşı korunma gibi çeşitli engeller var.

Fakat Uzay Güç Birliği Başkanı John C. Mankins, “Madem nükleer enerji fonları için bir sürü harcama yapıldı, bu sistem için de bütçe çalışması yapılmalı.” diyor.

  1. Güneş Rüzgârları

elektirik_7

Güneş rüzgârları çok sayıda parçacıktan oluşur. Washington Üniversitesi’ne göre buradan üretilen enerjinin bir sınırı yok. 2 metrelik bir alıcı, 10 metrelik yelken ve 300 metrelik bakır tel ile 1000 eve elektrik üretmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

 

Referanslar:

https://www.makeuseof.com/tag/8-unbelievable-new-ways-generating-electricity/

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler