En Çok Merak Edilenler

Bina Enerji Yönetim Sistemleri

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Akıllı Bina Nedir?

Enerji tasarrufu, günümüzde gerek şirketlerde gerekse kamu ve özel alanlarda gerekli hale geldi. Bu yüzden enerji yönetimleri ve akıllı sistemlere geçiş gibi birçok opsiyon kullanılıyor.

Kullanıcı performansını artırmak, yatırım ve işletim giderlerinde tasarruf ve esneklik sağlamak amacıyla kaynakların yönetimini sağlayan; enerji tüketimini, kullanıcı konforunu, güvenlik ve iş verimliliğini optimize edebilmek amacıyla, bina ortamını özerk olarak yöneten ve bunun için bilgisayar teknolojisini kullanan binalara akıllı bina denir.

Akıllı binalar özellikle enerji yönetimi konusunda büyük fayda sağlıyor. Akıllı binalar, enerji ölçümü ve güç yönetimi, merkezi tesis ekipmanları ile aydınlatma konularında, geleneksel bina yönetim sistemlerine oranla daha önde.

Günümüzde birçok şirket enerji tasarrufu için akıllı bina sistemine geçmekte. Şirketler en az %10’luk bir tasarrufu amaçlıyor. Bu yüzden bu sistemi, çalışanlarıyla uyumlu bir şekilde ilerletmek büyük önem arz ediyor.

Bina Enerji Yönetim Sistemleriyle Neler Yapılıyor?

Binalarda enerji yönetim ve izleme gibi konular IoT teknolojisiyle yönetiliyor. Toplam enerji tüketimi ile aydınlatma, iklimlendirme gibi bina içindeki her bir sistem ve sensörden toplanan verilerle binanın enerji performans analizi yapılıyor ve uçtan uca yönetimi sağlanıyor.

Maddeler halinde bakacak olursak:

-Verimsiz çalışan klimalar ve işçiler yemekteyken açık bırakılan cihazlar tespit ediliyor.

-Ekipmanların, sistemlerin ve kat departmanlarının ne kadar enerji harcadığı tespit ediliyor.

-Yıllık ve aylık raporlarla enerji tüketimi gözlemleniyor.

-E-posta ve mobil uygulama alarm bildirimleriyle binada çalışanlar destekleniyor ve çıkarılan raporlar için uygulamalar sunuluyor.

Binalarda kullanılan enerjinin yönetimi, hem şirketler hem de kişisel olarak apartman yönetmeliklerinde büyük önem arz ediyor. Yeni bina enerji yönetim sistemi yönetmelikleriyle, en az yüzde beşlik bir enerji tasarrufu hedefleniyor. Şirket ve kişilerin kullanımına göre bu oranın yüzde yirmiye kadar yükselmesi hedefleniyor.

İlerleyen yıllarda, toplantı odalarından en basit lavabolara kadar uygulanan bu sistemin kullanımında, ülkemizde de büyük bir artış yaşanması bekleniyor. Tasarrufun bizlere sağlayacağı faydaları ise gelecek gösterecek.

 

Kaynaklar:

https://akillisebekeler.com/2018/03/29/neden-bina-enerji-yonetim-sistemleri/

https://buildingsolutions.honeywell.com/tr-TR/solutions/hvacbuildingmanagement/Pages/default.aspx

http://www.emo.org.tr/ekler/3b6a723bcd5cddb_ek.pdf

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler