Dağıtık Enerji

Dağıtık Enerji Gerçekten Aranan Kaynak mı?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Bilimsel platformların en popüler tartışma konuları genellikle enerji üzerine olmuştur. Son dönemde sürdürülebilirlik felsefesinin gelişmesiyle birlikte çevreye duyarlı kaynakların yayılması için büyük çaba sarf ediliyor. Geçmiş yıllarda bu hassasiyetin çok da dikkate alınmadığını düşünürsek, aslında epey bir yol kat edilmiş görünüyor. Peki, yıllardır tartışmalara konu olan, bilimsel teorilerin can damarı o kaynak gerçekten dağıtık enerji sistemleri mi?

Dağıtık enerji nedir?

Dağıtık enerji, yerinde üretim ve tüketim, mikro şebeke, akıllı santral ve optimizasyon gibi kavramları da içine alan bir komple sistem.

Bu noktada mikro şebekeler, küçük ölçekli üretime sahip, kaynakları daha sınırlı şebekeler olarak tanımlanıyor. Yenilenebilir enerji sistemleri, elektrikli araç şarj sistemleri, akıllı binalar, jeneratörler, batarya sistemleri gibi kullanım alanları bu alana dahil.

Yerinde enerji üretimi ve tüketimi ise geleceğin temiz, güvenli ve ekonomik sistemi olarak açıklanıyor. Üretildiği yerde tüketilen elektrikle kayıpların en aza indirilmesi, doğal kaynaklardan maksimum verim elde edilmesi ve şebeke yükünün dengelenmesi bu yöntemin hedefleri arasında sayılıyor. Akıllı enerji sistemlerinin de planlamaları aynı yönde. Enerjinin yine doğal kaynaklardan sağlandığı bu sistemde maliyet düşük tutulurken, daha az atık oluşumu da öngörülüyor. Dağıtık enerji, doğru zamanda, doğru enerji kullanımını vurgulayarak enerji optimizasyonunu da destekliyor. Bu optimizasyonla fazladan sarfiyat, yüksek bütçeler ve enerji kayıpları da ortadan kalkmış oluyor.

Dağıtık enerjinin avantajları

  • Çevreye katkısı ve sürdürülebilir bir gelecek için ortaya koyduğu istikrar, dağıtık enerjinin uzun vadedeki en büyük faydası.
  • Bunun yanı sıra dağıtık enerjinin sermayesinin doğadan geldiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla tema hazır olduğu için büyük santrallere ihtiyaç duyulmadan daha tasarruflu bir politika, akıllı teknoloji kullanımı ve altyapı çalışmalarıyla bu sistemi ayakta tutmak mümkün.
  • Dağıtık enerji anlayışı çeşitlilik açısından da olumlu yönden değerlendiriliyor. Rüzgar, güneş, hatta son yıllarda yapılan çalışmalarda uzay bile bir enerji vahası olarak görülüyor.
  • Ek yatırımlara ihtiyaç duyulmadığı için mali politikalar yönünden de dağıtık enerji oldukça uygun bir kaynak. Dolayısıyla makro ekonomik açıdan ülkelere özellikle uzun vadede pozitif etkileri bulunuyor.

Dağıtık enerji çözüm mü?

Dağıtık enerjinin fonksiyonel çözümler sunduğu bir gerçek. Güvenilir, kombine bir sistemi daha az maliyetle sunmak, ister merkez ülke, isterse de çevre ülke olsun ekonomilere marjinal fayda sağlar. Çevreyi zararlı atıklardan koruyan, gücünü doğal kaynaklardan alan ve maliyetleri kısan yenilenebilir enerji sistemleriyle ilgili bilimsel gelişmeleri ilerleyen zamanlarda daha çok duyacağız.

 

Kaynaklar:

https://akillisebekeler.com/2012/02/14/dagitik-uretim/

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrik-dagitim-sebekeleri/8703

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler