Enerjinin Geleceği

Milyonlara Güneş Enerjisi ve Temiz Su Sağlayacak Cihaz

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Güneş ışığından elektrik üretirken aynı anda suyu saflaştıran bir cihaz icat edildi. Bu icat iki problemi birden çözebilir.

Araştırmacılar Temel İki Kaynak İhtiyacına Çözüm Geliştirdi.

Suudi Arabistan’ın Kral Abdullah Üniversitesinden Çevre Bilimci ve Mühendis Peng Wang’ın konuya dair The Gurdian gazetesindeki bir açıklamasına göre, güncel teknolojiler güvenli içme suyuna sahip olmayan dünya çapında yaklaşık 780 milyon kişinin elde edemeyecekleri kaynak sunabilecek konumda. Wang, sayıları yüz milyonları bulan bu insanların günde toplam 200 saatlerini uzak kaynaklardan su getirmek için harcadığını belirtiyor.

Araştırmacılar, geliştirilen bu cihazın sadece yeşil enerji kaynağı olmayıp suyu saflaştırmak için kullanılan güncel teknolojilere de alternatif olduğunu söylüyor.

Güneş enerjisi elde edilen alanların genellikle kurak bölgelerde yer aldığı düşünülürse bu cihaz dünyanın temiz suya ulaşımında sıkıntı çeken bölgelerinde yaygın olarak fayda gösterebilir. Bu cihaz, ayrıca insanların kendi bahçelerine kurabilecekleri ya da endüstriyel boyutlarda kullanabilecekleri bir teknoloji olarak geliştirildi.

Wang’a göre, günlük bazda aralıksız olarak gözle görülür miktarda temiz su elde edilmesi birçok zor görevin de kolaylıkla başarılabilmesi anlamına geliyor. Wang, elde edilen temiz suyun güneş panellerini toz parçacıklarından temizlemede, bitkileri ve ürünleri sulamada kullanılabileceğini, böylelikle çölde tarımın bile mümkün olabileceğini belirtiyor.

Cihazın Araştırılma Süreci

Nature Communications dergisine yazan Wang ve araştırma ekibi cihazın nasıl geliştirildiğini şöyle anlatıyor:

“Cihazın en üst yatay seviyesinde silikon bir güneş bataryası yer alıyor. Altındaysa tuzlu, az tuzlu veya kirli suyun aktığı birkaç tabaka yer alıyor. Güneş panelinden artan ısı, hemen altında geçmekte olan suyu ısıtıyor, ısınan su buharlaşarak bir zardan geçiyor ve daha sonra yoğunlaşan buhar temiz suya dönüşüyor. Bu süreçte suyu ısıtan ısı tekrardan açığa çıkarak bir alttaki tabakayı ısıtıyor. Bu işlem her tabaka için tekrarlanıyor. Temiz su cihazdan dışarıya akıp biriktiriliyor. Ağır metaller taşıyan kirli su kurşun, bakır, sodyum, kalsiyum ve magnezyum seviyeleri içilebilir olan Dünya Sağlık Örgütü tarafından içilebilir kabul ediyor.”

Bu sistem her ne kadar “güneşten yararlanarak damıtma yapan ilk cihaz” olmasa da, Wang ve ekibi cihazı daha da geliştirerek maliyetleri düşürmeyi planlıyor ve bu teknolojinin geniş çaplı adaptasyonu konusunda aşamalar kaydedilebileceğine inanıyor.

 

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/science/2019/jul/09/device-bring-both-solar-power-clean-water-to-millions?CMP=Share_iOSApp_Other

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler