Enerji Aktüel

Elektronik Arabaların Yarıştığı Turnuva: Formula E

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Formula E Nedir?

Hızla gelişen dünyamızda elektrikle çalışan araçlar gün geçtikçe hayatımıza daha fazla entegre olmaya başladı. Bu duruma en güncel ve somut örnek ise Formula 1 yarışlarının elektrikli araçlarla olan yeni bir kategorisinin hayata geçmesi olarak gösterilebilir.

Formula-E serisi Fédération Internationale de l'Automobile tarafından organize edilen elektrikli otomobil yarışıdır. 2014/2015 sezonunda kullanılan otomobil Spark Racing Technology şirketi tarafından Frédéric Vasseur'in geliştirdiği Spark-Renault SRT 01E'dir. Bu yarış dünyada ilk elektrikli araç yarış turnuvası özelliği de taşımakta.

İlk sezonunda her biri iki pilotla yarışacak 10 takımdan oluşan şampiyona, motor sporu meraklılarına yepyeni bir heyecan sunmanın yanı sıra, elektrik enerjili araçların da alternatiften ana akıma geçişinde öncülük ediyor. Geçmişte Formula 1 gibi otomobil endüstrisindeki gelişimlerin öncüsü olmayı hedefleyen Formula E şampiyonası, önde gelen otomobil üreticileri takımlarını kurup yeni elektrik ve enerji teknolojilerini sergileyerek çevrecilik alanında temiz yakıt kullanımına öncülük ediyor.

Dünyanın Londra, Miami ve Dubai gibi önde gelen şehirlerinde gerçekleşen yarışların amacı şimdilik çevrecilik ve eğlence olarak nitelendiriliyor.

Sıfır Emisyonlu İlk Yarış Arabası: SPARK-RENAULT SRT_01E

FIA tarafından uyum testlerinden geçen ilk araç Spark-Renault SRT 01E, en son teknolojiyi barındıran, sıfır emisyon oranına sahip ilk araç olma özelliği taşıyor. Bütçe verimliliğini ve dayanıklılığı bir araya getiren bu araç, cadde yarışlarında boy göstererek, geleceğin yol otomobilleri için de güzel bir ilham kaynağı oluyor. Spark Racing Technology isimli Fransız firması tarafından üretilen aracın monokok şasisi, alüminyum ve karbon fiber karışımından üretildi ve FIA'nın Formula 1 için uygulanan en katı çarpışma testlerini başarıyla geçti.

Teknik Özellikler

Formula E'nin getirdiği en büyük yenilik; izleyicilerin oylamalarıyla istedikleri pilota verdikleri oylarla 5s için ekstra güç kazandırabilecek olmaları. Yarıştan önce verilecek oylarda en çok oyu alan pilot yarış sırasında istediği bir bölümde gücünü 5 saniye boyunca 150kw'dan 180kw'ya çıkartabilecek FanBoost'a sahip olacak.

Bataryaları tamamen boş Formula E araçlarının tam kapasiteyle şarj edilmesi 50 dakika sürüyor.

Yarışlarda pilotların bir kez zorunlu olarak pit stop yaparak araç değiştirmeleri gerekiyor. Pit stoplar takımların kendi garaj ayarlarında yapılacak ve değişimler bir FIA yarış hakeminin güvenlik gözetiminde olmayacak. Lastik değişimi ise, lastiğin patlak olması dışında zorunlu pit stop sırasında gerçekleştirilmiyor.

Kaynaklar:

https://www.ntvspor.net/yazar/yalcin-arsan/formula-e-teknik-detaylar-57a483cac873cc4958a34f9a

https://tr.motorsport.com/formula-e/news/formula-e-hakk-nda-bilmeniz-gereken-her-sey-722857/722857/

https://new.abb.com/news/detail/3220/abb-ve-formula-e-gelecegi-yaziyor

https://tr.eurosport.com/formula-e/yeni-baslayanlar-icin-formula-e-berkem-ceylan_sto7196726/story.shtml

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler