En Çok Merak Edilenler

Su Buharından Elektrik Nasıl Yapılır?

4 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Artık elektrik üretmenin birçok farklı yolu bulunuyor. Bunlar arasında en temiz ve en çok tercih edilenlerden biri de termik santrallerde uygulanan buhar yöntemi.

Buhar Türbinleri

su-buharindan-elektrik-nasil-yapilir-2

Buhar türbinleri, enerji ihtiyacını karşılaması için üretilmiş gelişmiş sistemlerdir. İngiliz mühendis Charles Parsons tarafından geliştirilen buhar türbininin tanımını yapmak istersek, “yüksek basınç altında olan buharın sahip olduğu termal enerjiyi, mekanik enerjiye dönüştüren sistem” diyebiliriz. Buhar türbinleri suyu buhara çevirip tekrar suya dönüştürme gibi bir özelliğe sahiptir. Bu da ortada enerji üretiminin olduğunu gösterir.

Buhar türbinlerinin en önemli kısımlarından biri, tambur şeklinde dönen mildir. Bu mile rotor adı verilmekle birlikte, rotor silindir biçiminde koruyucu özelliğe sahip bir kılıfın içerisine konumlandırılmıştır. Kazandan gelen buhar silindirden geçer ve bir buhar jetine dönüşür. Ardından da rotora takılmış olan bileziğin üstündeki kanatlarla etkileşime girer. Bu etkileşimle birlikte buharın boşa gitmesi engellenir ve bir enerji üretilmiş olur.

Buhar Türbinlerinden Elektrik Üretme

su-buharindan-elektrik-nasil-yapilir-3

Buhar türbinlerinin kullanıldığı alanlara örnek olarak öncelikle elektrik santralleri gösterilebilir. Elektrik santrallerinde bulunan üreteçler, bu türbinler sayesinde aktif hale gelir. Aynı zamanda buharlı gemilerin pervanelerinin döndürülmesinde de, buhar türbinlerinden yararlanılmaktadır. Parsons’ın yanı sıra başka mühendisler tarafından da farklı şekillerde buhar türbinleri tasarlanmıştır. Bunlardan birisi, yüksek hıza ve tek dizi kanata sahip olan küçük buhar türbinidir.

Bu türbin, 1882 yılında mühendis Karl Gustaf de Laval tarafından geliştirilmiştir. Laval ayrıca, redüktör adı verilen dişli çark donanımını da bulmuştur. Bu donanımın bulunmasındaki amaç ise, yüksek hızla dönmekte olan türbin vasıtasıyla düşük hızdaki bir pervaneyi döndürebilmek veya bir makineyi çalıştırabilmektedir. Bu sayede buhar türbinleri ürettiği elektrikle başka bir etkene gerek kalmadan yeterli miktarda enerji sağlar.

Özellikle günümüzde yenilenemez fosil yakıtların gün geçtikçe daha fazla tükenmesi göz önüne alındığında su ve buhar yardımıyla üretilen enerjinin, hem tüketicilere hem de çevreye büyük faydası olacağı öngörülüyor.

 

Kaynaklar:

https://www.mpoweruk.com/steam_turbines.htm

https://cms.qut.edu.au/__data/assets/pdf_file/0010/549892/SLC-Subject-Supplement-Lesson-6-Final.pdf

https://www.e-education.psu.edu/egee439/node/519

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler