En Çok Merak Edilenler

Karbon Salınımı Nasıl Azaltılır?

6 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Karbon Salınımı Nedir?

Karbon, dünyadaki tüm hayatın yapıtaşı olan önemli bir kimyasal elementtir. Bitkiler tarafından salınan havadaki karbondioksit oksijene ve organik bileşenlere dönüşerek karbon döngüsünü oluşturur. Karbon döngüsü, bozulduğu takdirde karbondioksit gazı ortaya çıkar. Karbondioksit, motorlu taşıt kullanımı, ısınma araçları, endüstriyel faaliyetler gibi bizlerin de önemli rol oynadığı etmenler sonucunda ortaya çıkan bir gaz türüdür.

Karbon salınımı, diğer adıyla karbon emisyonu, en basit anlamda karbonun atmosfere salınması anlamına gelir. Sera gazı salınımları genellikle karbondioksit eşdeğerleri olarak hesaplandığından, herhangi bir küresel ısınma veya sera gazı etkisi tartışmasında gündeme gelir.

Karbon Salınımı Nasıl Azalır?

Karbon salınımını yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojinin de yardımıyla azaltabilmek mümkün. Karbon salınımını azaltacak bazı yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Yenilenebilir Yeşil Evler

Birçok gelişmiş ülkede yaygınlaşan yeşil evler, kendi enerjilerini üretmektedir. Bu evler, güneş panelleri, hidroelektrik sistemler ve bazı akıllı teknolojiler sayesinde hem atmosfere zarar vermemekte hem de tasarruf sağlamaktadır.

Kendi Enerjisini Üreten Fabrikalar

Karbon salınımını artıran en büyük faktörlerden biri de fabrikalardan atmosfere yayılan dumanlar. Çatı GES (Güneş Enerjisi Santrali) uygulamalarıyla kendi enerjisini üreten fabrikalar, güneş panelleri sayesinde hem kendi enerjilerini üretiyor hem de zehirli gazların atmosfere yayılmasını önleyerek karbon emisyonunu azaltıyor.

Hibrit ve Elektrikle Çalışan Otomobiller

Egzozlardan çıkan zehirli gazlar da karbon emisyonuna neden olan bir diğer tehlikeli nokta. Buna engel olmak için kişisel olarak kullandığımız araçları Hibrit ya da tamamen elektrikli kullanmamız gerekiyor. Dünyada yeni yeni yaygınlaşan Hibrit, egzozu tam anlamıyla kesmese de enerjisinin büyük kısmını elektriğe dönüştürdüğü için büyük oranda fayda sağlıyor. Tesla gibi elektrikli otomobiller ise, tamamen elektrikle çalışarak atmosfere hiçbir şekilde kirli hava bırakmıyor.

Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler, temelinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegre bir şekilde hareket ediyor. Bu akıllı sistemler, şehir hayatının atmosfere yaydığı kirli havanın önüne geçmek için büyük bir fırsat sunuyor. Bu yüzden akıllı şehir projeleri karbon emisyonunun azalmasında büyük rol oynuyor.

Toplu Taşıma ve Bisiklet

Elektrikli ya da hibrit otomobillere karşı diğer bir alternatif de toplu taşıma ve bisiklettir. Bu hem çevremiz için faydalı olacak hem de kişi başına düşen egzoz dumanı oranı düşecektir. Elektrikli ya da normal bisikletler, hem sağlığımıza hem de çevremizi daha yaşanabilir bir yer haline getirme konusunda bize yarar sağlayacaktır.

 

Kaynaklar:

http://ekolojist.net/karbon-salinimi-nasil-azaltilir/

https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/carbon-emission

http://ekolojist.net/karbon-dongusu-nedir/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler