En Çok Merak Edilenler

Elektrikli ve Hibrit Droneların Geleceği

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Bir uçağın uçması için pilota gerek olmadığı düşüncesi 1900’lerin başında ortaya çıkmıştır. Elmer Sperry isimli Amerikalı mucit uçakların dengesini sağlamak amacıyla çeşitli aletler üzerine çalışmalar yapmıştır. Aslında bu çalışmalar insansız hava araçları (İHA) ile ilgili ilk çalışmalar olmasına rağmen, günümüzde İHA’lar çok daha farklı prensiplerle çalışmaktadır. Bu son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz drone’ların (İHA) ne kadar geliştiğine bir örnektir.

Drone nedir?

Drone’lar şarj edilebilme özelliğine sahip uzaktan kumandalı hava araçlarıdır. Günümüzde drone’ların sık kullanıldığı alanlar arasında video kayıt ve eğlence amaçlı aktiviteler bulunuyor. Ancak ilerleyen zamanlarda motor gücünün ve batarya kapasitesinin gelişmesiyle birlikte elektrikli ve hibrit motora sahip drone’ların çok daha fazla yerde kullanılacağı düşünülüyor.

Drone kullanım alanları nelerdir?

Drone’ların bilinirliği ve kullanım alanları henüz teknolojik olarak gelişim aşamasında olmasına rağmen hızla artıyor. Drone’lar boyutları ve kabiliyetleri sayesinde birçok alanda vazgeçilemez olma yolunda hızla ilerliyor. Günümüzde drone’lar kara trafiğinden bağımsız bir biçimde paket servislerinden askeri amaçlarla yapılan bölge taramalarına kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı. Termal kameralar ile donatılmış drone’lar arama kurtarma çalışmalarında ve askeri faaliyetlerde kullanılıyor. Bununla birlikte, ülkeler arası sınır takiplerinde, ekili ürün araştırmalarında sık sık drone’lara başvuruluyor. Doğal afetleri öngörmek için yapılan uygulamalar da drone’ların kullanıldığı alanlardan sadece bir tanesi.

Elektrikli ve hybrid droneların geleceği

Her ne kadar drone’lar çeşitli alanlarda kendilerine yer bulmuş olsalar da drone’lar ile ilgili araştırma-geliştirme faaliyetleri hızla devam ediyor. Drone’ların gelişme göstermesi düşünülen en önemli kısmı hiç şüphesiz motorları. Genellikle elektrik enerjisiyle çalışan günümüz drone motorları yeterli kapasitede değil. Daha uzun kullanım süresi ve daha yüksek enerji verimliliği için yeni nesil drone motorları ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Elektrikle çalışan drone’ların yanında hibrit motorlu drone’lar da çeşitli avantajlar sağlayabilir. Üstelik zararlı gaz emisyonu sıfıra yakın olduğu takdirde drone’lar uzun dönemde çevre kirliliğini, trafik kirliliğini önleyebilir. Dahası, elektrikli ve hibrit motorlu drone’lar küresel ısınmaya karşı potansiyel bir çözüm olarak sunulabilir.

Kaynak:

https://www.businessinsider.com/drone-technology-uses-applications

https://www.ntv.com.tr/dunya/insansiz-hava-araclarinin-kisa-tarihi,efc3S3RrUE-hs4FKUStNgQ

http://www.teknolo.com/drone-nedir-hangi-alanlarda-kullanilabilir/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler