En Çok Merak Edilenler

Elektrikli Araçlarla İlgili Çalışma Yapan Firmalar

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Fosil yakıtların otomobillerde ve araçlarda ana enerji kaynağı olarak kullanımı çevreye zararlı gaz salımlarını beraberinde getiriyor. Dünyada ulaşım halinde olan milyonlarca araç olduğunu düşünürsek salınan zararlı gazların atmosfer için çok zararlı olduğunu tahmin edebiliriz. Bununla birlikte devletler gaz salımının bir nebze de olsa önüne geçmek için çeşitli adımlar atıyor.

Elektrik motorları batarya teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, fosil yakıt bazlı motorların çevreye verdiği zararı önlemek amacıyla otomobillerde kullanılmaya başlamıştır. Özellikle Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın yaptığı çalışmalar hemen hemen herkesin daha önce duyduğu çalışmalar haline geldi. Geçtiğimiz hafta tanıtımı yapılan yerli otomobilin elektrikli olması bu konuya dikkat çekiyor.. Peki gelişen elektrikli otomobil sektöründe çalışmalarını sürdüren otomobil firmaları hangileri?

Gelişen elektrikli otomobil sektöründe birçok firmanın elektrikli arabalarla ilgili bir yatırımı olduğunu söylemek mümkün. Kimi büyük çaplı otomobil üreticileri sıfırdan elektrikli araba inşa ediyor, kimi firmalar ise batarya, motor gibi spesifik araç parçalarıyla ilgili çalışmalar yürütüyor.

Volkswagen

82 yıl boyunca içten yanmalı motorlu araçlarla otomobil piyasasının en büyük şirketlerinden olan Volkswagen grubu da elektrikli araç üretimine başladı. Bünyesinde bulunan Audi markasının e-tron adlı modeli üretilen ilk elektrikli SUV olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda aracın 400 kilometre menzili bulunuyor. Şirket elektrikli araç araştırmalarına ve üretime yaklaşık 34 milyar $ bütçe ayırmış durumda.

Mercedes-Benz

Otomobil pazarında büyük bir paya sahip olup elektrikli araç çalışmaları yapan firmalardan bir tanesi de Alman menşeli Mercedes-Benz. Özellikle B serisi araçlarında ürettikleri B-Class Electric Drive modeli araçlarının 200 kilometre menzili var ve 160 km/s maksimum hız değerine sahip. Bununla birlikte firmanın ürettiği çeşitli hybrid araçları da mevcut.

BMW

Listemizdeki bir diğer Alman otomobil firması da Bavyera markası olan BMW. Ürettikleri i3 ve i8 adlı hibritmotora sahip modelleri üretilen hibrit araçlar arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi.

Tesla

Elektrikli otomobil denince akla ilk gelen marka hiç şüphesiz ki Tesla. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu şirketin ürettiği Model S, Model X ve Model 3 gibi elektrikli araçlarla birlikte yeni tanıttıkları Cybertruck adlı modelleri ile elektrikli araba sektöründe liderlik konumunda bulunuyorlar. Şirketin araçları teknik özellikleri bakımından diğer şirketlere oranla üstün bir konumda bulunuyor.

Kaynak

https://edition.cnn.com/interactive/2019/08/business/electric-cars-audi-volkswagen-tesla/

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler