Dağıtık Enerji

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

5 Dakika Okuma

Enerjimiz Etkinlik

Eskiden sadece bir hayal gibi bakıldıysa da, elektrikli araçlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor ve beraberinde de elektrikli araçlarımızı şarj edebileceğimiz elektrikli araç şarj istasyonları sayısı da ülkemizde artmaya başlıyor.

Şarj İstasyonu Hayalleri

Aslında insanların elektrikle çalışan araçlara olan ilgisi, 1900’lü yılların başlarına dayanıyor. Henüz elektrik yeni kullanılmaya başlanmışken, elektrikli araçların hayalleri kuruluyordu. Elektrikli araba ve kamyonların sınırlı kullanım alanlarının üstesinden gelmek için, ilk önce 1896 yılında değiştirilebilir bir batarya servisi konsepti bile üretilmiş. Fakat dünya savaşlarının tüm insanlığa vurduğu ket, bu fikirlerin uzunca bir süre daha hayal olarak kalmasına neden olmuştu. 1950 Olimpiyatları’nda kullanılan küçük elektrikli araçlar ve kamyonetler o yıllarda birçok insanın ilgisini çekse de bu fikir çok basit görünmüş ve uzunca süre kimsenin dikkatini çekmeyi başaramamıştı.

Elektrikli araçlar, tarihin birçok noktasında küçük işleri görebilen cihazlar olsalar da, günümüzdeki gibi konfor ve uzun mesafe sağlayamıyorlardı. Bunda ise henüz gelişmemiş olan teknoloji büyük etki sahibiydi. 21. yüzyılda ise büyük markalar elini taşın altına koydu. Better Place, Tesla ve Mitsubishi Heavy Industries, sürüş mesafesini uzatmak için akü şalter teknolojisini elektrikli araçlarıyla entegre etmekle uğraştı. Şimdilerde ise Tesla Motors bu alanda gösterdiği üstün başarıyla gelişmelerin öncüsü konumunda.

Petrol ve fosil yakıtlara olan ilgi de günden güne azalıyor. Özellikle elektrikli cihazların kullanımının sıklaşmasıyla, birçok noktada elektrikli araç şarj istasyonlarının da artması bekleniyor. Ayrıca elektrikli araçlarınız şarj edebileceğiniz yerler, normal araçlarda olduğu gibi sadece benzin istasyonları olmak zorunda da değil. Kamuya açık alanda, otoparklarda hatta evinizde bile elektrikli aracınızı şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarına Düşen Ek Görevler

Şarj istasyonlarıyla birlikte günümüzde enerji talebinde ani bir artış söz konusu. Bu ani talep artışı sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla şarj istasyon kurulumu yapmadan önce, istasyonların yerel kapasite ve yüklenme durumlarının göz önünde bulundurularak projelendirilmesi ve yönetmeliklerce açıklanan standartlarda kompanzasyon ve filtreleme sistemlerine sahip olunması gerekiyor. Elektrikli araçların enerji ölçüm datalarına, istasyon yoğunluğuna, müşteri bilgilerine erişme işlemlerinin yönetim platformları ile yapılması gerekiyor.

 

Kaynaklar:

http://www.solar-academy.com/menu_detay.asp?id=2385

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrikli-arac-sarj-istasyonlari-ve-ozellikleri/8436#ad-image-0

 

 

 

 

İlginizi çekebilecekler diğer içerikler